Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Policja nagra interwencję w mieszkaniu

Aktualnie policjanci mają prawo nagrywać swoje interwencje, tylko jeżeli odbywają się one w miejscach publicznych. Już wkrótce jednak zasada ta ma ulec zmianie, policja będzie mogła rejestrować obraz i dźwięk np. w czasie interwencji w domu.

Dzięki możliwości nagrywania każdej interwencji policja ma łatwiej gromadzić dowody. Funkcjonariusze zyskają również dodatkowe zabezpieczenie przed ewentualnymi pozwami, np. dotyczącymi przekroczenia uprawnień. Dotychczas łatwiej było o tego typu pomówienia, jednak jeżeli interwencja będzie nagrana, wszystko stanie się jasne już po odtworzeniu filmu.

Prezydent podpisał już nowelizację ustawy o policji. Aktualnie zgodnie brzmienie art. 15 ustęp 1 punkt 5a policjant ma prawo rejestrować obraz w trakcie działań operacyjno-rozpoznawczych w miejscach publicznych. Dźwięk natomiast można rejestrować w miejscach publicznych w przypadku działań operacyjno-rozpoznawczych i administracyjno-porządkowych, w przypadku działań podejmowanych na podstawie ustawy, po uzyskaniu zgody przełożonego. Teraz jednak katalog możliwości rejestrowania obrazu i dźwięku zostanie rozszerzony.

Dotąd na nagrywanie w miejscach publicznych policja musiała mieć zgodę sądu na zastosowanie kontroli operacyjnej w postaci nagrywania dźwięku i obrazu. Teraz wprowadzony został jednak nowy zapis, dzięki któremu policjanci mogą nagrywać również w miejscach innych, niż publiczne. Możliwość taka została wprowadzona w trakcie interwencji, prowadzenia działań kontrterrorystycznych i w czasie wspierania działań jednostek organizacyjnych policji przez służbę kontrerrorystyczną w przypadku wystąpienia szczególnego zagrożenia.

Szczególne znaczenie ma zapis „w trakcie interwencji”. Jak się okazuje miejsce „inne niż publiczne” nie ma zawężonego katalogu. Może być to np. mieszkanie prywatne, warunkiem zgodności z prawem nagrania jest jednak nagrywanie tylko i wyłącznie działań związanych z interwencją. W dalszym ciągu na założenie np. podsłuchu konieczna jest zgoda sądu.

Zmiany mają na celu ułatwienie gromadzenia niepodważalnego materiału dowodowego. Dzięki wprowadzeniu możliwości nagrywania interwencji w miejscach innych niż publiczne, czyli np. w mieszkaniach, istnieje większa szansa na zdobycie niepodważalnych dowodów np. w sprawach o przemoc domową.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-01-23 19:18:15
bronek91: „istnieje większa szansa na zdobycie niepodważalnych dowodów np. w sprawach o przemoc domową.”→ powodzenia! Jak można sparafrazować, Chociaż fotografie/nagrania nie mogą kłamać, kłamcy mogą fotografować/nagrywać.
2019-01-24 10:55:29
Szantrapa: Zeby znowu mieszkań nie polylili i niewinnej dziewczynie zębów nie połamali.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: