Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Polecą piórka!

Okres zimowy to w dorocznym cyklu życia rodzimego przodka czas, kiedy czyniono prace gospodarcze. Należało do niego darcie pierza, czyli tzw. szkubaczki. Warto zajrzeć, jak to kiedyś bywało – zapraszają w Brennej.

Szkubaczki, czyli darcie pierza było jedną z czynności gospodarczych w okresie, kiedy na roli niewiele się działo. Uważano, że każda panna na wydaniu powinna mieć własną pierzynę lub dwie z zogłówkami (czyli poduszkami) oczywiście wypełnionymi pierzem. To było jej podstawowe wiano, czyli posag. W tym celu gospodyni spotykała się wraz z sąsiadkami by wspólnie przygotować taki posag. Jednak szkubaczki nie koncentrowały się tylko na pracy, niosły element zabawy, rozrywkowy. Podczas szkubania przyśpiewywano, żartowano, opowiadano wice (kawały), a nawet tańczono. Młode dziewczyny przy szkubaniu były niejako przysposabiane do życia jako gospodyni i żona. Pod koniec szkubania mogli pojawić się też pachołkowie, z którymi tańczono i którzy odprowadzali upatrzone dziewczyny do domu.

Na szkubaczkę zaprasza już w najbliższa sobotę (10.02.2024) Beskidzki Dom Zielin „Przytulia”. Impreza rozpocznie się o godz. 16:00.

- Szkubaczki to okazja, by zrobić „wiano dla córek na wydaniu” ale też, by spotkać się i wesoło spędzić wieczór. Właśnie dlatego spotkajmy się znów w "Przytulii" na tradycyjnym darciu pierza w towarzystwie góralskiej muzyki i regionalnego jadła. Zabawmy się jak kiedyś górale – stroje góralskie mile widziane – zapraszają organizatorzy V Breńskich Szkubaczek.

 Zostały ostatnie miejsca, wiec warto się pospieszyć z rezerwacją.

NG

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-02-09 23:06:32
Ondraszek: Ale, że co? Będą wyrywały pióra żywym ptakom tańcząc przy tym i żartując? Mam nadzieję, że to tylko na niby, bo te średniowieczne tortury zwierząt to chyba słabo już śmieszą kogokolwiek, poza betonowym, żelaznym elektoratem.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: