Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Podsumowanie - rozczytany Cieszyn

W tym roku Cieszyn spotkało szczególne wyróżnienie, miasto stało się gospodarzem Centralnej Inauguracji X Ogólnopolskiego, a jednocześnie I Międzynarodowego Tygodnia Czytania Dzieciom (01-07.06) organizowanego z inicjatywy Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.

Wybór Cieszyna nie był przypadkowy. - Przemawiały za nim transgraniczny charakter miasta, a przy tym wciąż rozwijająca się współpraca z bibliotekami zza Olzy, a także wieloletnia praca Biblioteki Miejskiej w Cieszynie na rzecz akcji społecznej "CPCD" zwieńczona licznymi nagrodami i wyróżnieniami – informuje Agata  Dąbek z BM w Cieszynie.

Uroczysta centralna Inauguracja Tygodnia Czytania Dzieciom, która odbyła się 1 czerwca br. była niewątpliwie nie lada niespodzianką dla młodych czytelników, a liczne atrakcje z nią związane stały się miłym prezentem danym najmłodszym w Dniu Dziecka. Nie zabrakło niczego: barwnego korowodu, konkursów, "Bajkowej Ciuchci", lunaparku, kiermaszu, koncertów, balonów, niespodzianek   ... i pięknej pogody! Huczne rozpoczęcie imprezy  na Moście Przyjaźni, z udziałem dostojnych gości i telewizyjnych gwiazd, połączyło dwie strony miasta w radosnej atmosferze wspólnego czytania.

Inauguracja Tygodnia Czytania, barwna i widowiskowa, nie przyćmiła jednak kolejnych dni wypełnionych działaniami zmierzającymi do popularyzacji książki i czytelnictwa oraz służących propagowaniu idei wspólnego, głośnego  czytania.

Już w drugim dniu Tygodnia Czytania dorośli czytelnicy mieli okazję wziąć udział w konferencji edukacyjnej pt."Mądre wychowanie", podczas której znakomici prelegenci, w tym kierujące Fundacją  ABCXXI - Irena Koźmińska i Elżbieta Olszewska oraz telewizyjna  Superniania - Dorota Zawadzka, wskazywały na zalety i korzyści wynikające z  głośnego czytania dzieciom. 3 czerwca uczniowie klasy 2b z SP-4 w Cieszynie uczestniczyli w bloku zajęć literacko -plastycznych, na który złożyły się: prowadzone przez bibliotekarzy warsztaty literackie pt.  "Przyjaciółka Pippi" oraz "Wierszowanie na dywanie", a także  warsztaty ilustratorskie przygotowane przez artystę plastyka Mariolę Ptak. Zabawa ze słowem, rymem, tekstem korespondowała ze sztuką malarską, zaś efektem  współpracy słowa i obrazu były namalowane akwarelami przez drugoklasistów piękne ilustracje do fragmentów książki Elsy Beskow "Słoneczne jajo".

Oczywiście jak na Tydzień Czytania Dzieciom przystało, wspólne, głośne czytanie zdominowało wszelkie biblioteczne działania.

- 6 czerwca Oddział dla Dzieci Biblioteki Miejskiej zaproponował młodym czytelnikom popołudniowe zajęcia literackie o charakterze biblioterapeutycznym pt. "Czytanie na dywanie", nadto w ramach prowadzonej od kilku lat w dziale dziecięcym Biblioteki akcji "Cieszyniacy czytają dzieciom" odbyły się dwa spotkania, w których uczestniczyli uczniowie SP-1 w Cieszynie – wyjaśnia  Agata  Dąbek - 6 czerwca aktor Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego Tomasz Kłaptocz zaprosił dzieci na prawdziwie "rozśpiewane" spotkanie z lekturą, podczas którego czytanie opowiadań J. Ondrusza gość przeplatał grą na gitarze  i popisami wokalnymi, prezentując piosenki ze spektaklu "Cieszyńskie niebo". Gościem drugiego spotkania literackiego, które odbyło się 7 czerwca, był kierownik cieszyńskiego MOPS-u, prywatnie zaś pasjonat gór i przewodnik beskidzki - Jakub Wąsik. Zaproszone do Biblioteki dzieci z uwagą wysłuchały odczytanych przez gościa fragmentów "Opowiadań z Doliny Muminków" T. Jansson,  i z nie mniejszym zainteresowaniem włączyły się do dyskusji nt. bezpieczeństwa na górskich szlakach.  J. Wąsik odpowiadał na nawet najbardziej dociekliwe pytania dzieci, zademonstrował uczniom  ekwipunek i profesjonalny ubiór   przewodnika  ... i bez wątpienia zaraził  młodych turystów swoją pasją.

Nie zabrakło także podczas Tygodnia Czytania działań pozostających w ścisłej relacji z literaturą.  Dzieci miały okazję obejrzeć spektakle teatralne, zarówno te przygotowane przez rówieśników, ale też i te  wystawione przez profesjonalny zespół aktorski. Tak też 3 czerwca w murach cieszyńskiej Biblioteki miała miejsce premiera spektaklu "Zakupy" wg prozy A. Lindgren przygotowanego przez grupę "Nasz Teatrzyk" działającą przy Oddziale dla Dzieci Biblioteki Miejskiej.

W ostatnim zaś dniu Tygodnia Czytania - 8 czerwca ponad 80 przedszkolaków i pierwszaków obejrzało sceniczną adaptację bajki "Żółw i zając" w wykonaniu krakowskiego Studia Małych Form Teatralnych  Art-Re.

- Mimo, iż "święto czytania" już za nami, zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta do odwiedzania Biblioteki. Bowiem cieszyniacy czytali, czytają i jak ufamy czytać będą. Co znaczące, jak wskazują statystyki biblioteczne, wbrew tendencjom ogólnopolskim,  w cieszyńskiej Bibliotece zaznaczamy wzrost czytelnictwa! Czytajmy więc naszym pociechom. Choćby 20 minut dziennie. Codziennie! - zachęca Agata  Dąbek z BM w Cieszynie.
                                                                                           
 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: