Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Podoba Ci się taka forma Budżetu Obywatelskiego? - konsultacje społeczne w Cieszynie

Jeszcze do 10 czerwca 2019 roku trwają konsultacje społeczne dotyczące cieszyńskiego Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok. Mieszkańcy miasta mogą wypowiedzieć się co do zasad i trybu przeprowadzania Budżetu Obywatelskiego – szczegóły znajdują się w projekcie uchwały. 

W Urzędzie Miejskim w Cieszynie powołany został zespół do spraw konsultacji projektu uchwały, która ma ustalać zasady i tryb przeprowadzania Budżetu Obywatelskiego na rok 2020 w Cieszynie. W skład zespołu wchodzą – Arkadiusz Skowroński – Naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta; Zofia Gruszczyk – Kierownik Referatu Infrastruktury Miejskiej oraz Magdalena Rozmus – Starszy Inspektor Referatu Infrastruktury Miejskiej - osoby powołane do zespołu zajmą się podsumowaniem zebranych informacji oraz kontaktem z organizacjami pozarządowymi, które również mogą zgłaszać uwagi.

Prezentowany projekt uchwały, która podlega konsultacjom społecznym, podzielony został łącznie na 9 rozdziałów. Nie ustala kwoty, która zostanie przeznaczona na realizacje projektów mieszkańców – ta informacja zostanie podana w formie osobnego zarządzenia, tak samo jak harmonogram BO (termin składania wniosków, termin ich weryfikacji, głosowania mieszkańców itp.)

Zgodnie z projektem uchwały, swój projekt do BO może zgłosić każdy mieszkaniec Cieszyna, za pośrednictwem oficjalnego formularza. Po raz kolejny trzeba będzie przygotować karty poparcia (zgromadzić podpisy osób popierających projekt). W załącznikach będzie musiała znaleźć się również mapa (rysunek sytuacyjny) obszaru, na którym ma zostać zrealizowany projekt. W przypadku realizacji projektu na gruncie, który nie należy do gminy, należy również przedstawić m.in. zgodę właściciela.

Projekty zgłoszone przez mieszkańców muszą być zgodne z miejscowym planem zagospodarowania, muszą służyć ogółowi mieszkańców, a nie tylko określonej grupie. Ponadto ich czas realizacji nie może przekraczać jednego roku budżetowego i nie może generować znacznych kosztów utrzymania w kolejnych latach.

W kolejnej edycji BO w Cieszynie ma zostać utrzymana elektroniczna forma głosowania. Każdy mieszkaniec będzie mógł zagłosować tylko jeden raz. Osoby, które nie mają dostępu do Internetu, mogą skorzystać ze wskazanych stanowisk.


Projekt uchwały dostępny jest tutaj.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-05-22 14:02:20
Orro_: Brawo ... a kiedy Skoczów ? A zapomniałem w Skoczowie nie ma.
2019-05-22 15:11:09
bronek91: Jeszcze nie ma, za to są różnej maści fundusze sołeckie, a same jednostki pomocnicze oplatają niemal całą gminę. Pomijając związane z funkcjonowaniem sołectw patologie (do wyeliminowania np. kadencyjność, brak łączenia np. z funkcją radnego) jednostki pomocnicze w szerszym zakresie niż budżet obywatelski realizują demokrację bezpośrednią. Jednak sołectwa w gminie Skoczów potrzebują reformy a woli politycznej ku temu brak.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: