Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Szpital bez strategicznej inwestycji

Szpital reumatologiczny w Ustroniu unieważnił przetarg na budowę nowego bloku operacyjnego. Zadecydowały o tym nowe władze szpitala. Decyzję uzasadniono przede wszystkim tym, że przetarg był obarczony błędami. Na dodatek firmy, które miały realizować inwestycję, żądały więcej, niż placówka mogła wydać. Nowa sala operacyjna miała funkcjonować od 2020 roku.

Na przetarg wpłynęły dwie oferty. Opiewały na kwoty brutto 16,66 mln zł i 17,28 mln zł.

Na swojej stronie placówka poinformowała, że mylnie zakwalifikowano całość inwestycji jako roboty budowlane. Inwestycja powinna zostać podzielona na części. Jeden przetarg miałby objąć prace budowlane, a drugi dostawę sprzętu. Placówka uznała ,że ,,biorąc pod uwagę wartości robót budowlanych  (...) oraz wartość wyposażenia i urządzeń (...), postępowanie powinno zostać prowadzone: dla robót budowlanych w trybie przetargu nieograniczonego poniżej tzw. progów unijnych, zaś na dostawy urządzeń i wyposażenia powinno zostać ogłoszone w Dzienniku Urzędowym UE".

Szpital zwrócił uwagę m.in., że brak rozdziału spowodował, iż do przetargu mogły nie zostać dopuszczone firmy zdolne do wykonania robót budowlanych, ale nie dostarczające sprzętu. Analogicznie mogło być w  przypadku dostawców sprzętu, którzy nie zajmują się budowlanką. - Błędy w szacowaniu wartości  zamówienia, a także to, że przetarg nie został podzielony na części, doprowadziło w konsekwencji do naruszenia Prawa Zamówień Publicznych. Jak wskazano, postępowanie posiadało niemożliwą do usunięcia wadę, w wyniku której zawarta z wykonawcą umowa zostałaby unieważniona – wyjaśniła placówka w oświadczeniu.

W 2018 roku szpital pozyskał unowocześnienie sali operacyjnej ponad 10 mln zł z funduszy UE poprzez Regionalny Program Operacyjny woj. śląskiego. Wkład własny zapewnił samorząd województwa śląskiego. Szpital szacował, że inwestycja będzie kosztowała 11,85 mln zł.

anszaf

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: