Podnośnik i prawo
Trzy równorzędne nagrody wręczono w kategoriach: produkt, grafika użytkowa oraz usługa. Jurorzy oceniają jakość wzorniczą, ale także techniczną, produkty zgłoszone do konkursu są na co dzień produkowane. Za najważniejszą kategorię jest uważany produkt. W tegorocznej edycji jury postanowiło nagrodzić projekt podestu strażackiego Agnieszki Fujak, który wykonała dla znanej firmy zajmującej się inżynierią samochodów pożarniczych, Wawrzaszek z Bielska-Białej.
– Rozmawiałam właśnie z właścicielem firmy. Powiedział, że dziś nie da się już sprzedać produktu drogiego. Dziś produkt musi być tani i dobrze zaprojektowany. Bez tego nie możemy wyjść na żaden rynek zachodni – powiedziała prof. Czesława Frejlich, przewodnicząca jury. – Ten projekt jest wyjątkowy, bo o dużej odpowiedzialności jeżeli chodzi o bezpieczeństwo i ergonomię, ale nie zapomniano w nim także o jakości detalu. To nie jest produkt stricte techniczny, jest przemyślany od początku do końca.
Ciekawy jest także zwycięzca w kategorii grafika użytkowa. To seria publikacji prawniczych „Przepisy 2012”. Innowacyjność i nadzwyczajność polega na tym, że projektanci uczytelnili zapis, dzięki czemu nie tylko sędziemu, adwokatowi, ale przeciętnuemu odbiorcy łatwo jest się poruszać po kodeksie. – Nie dość, że ładnie wygląda, to jeszcze jest niesłychanie czytelny – skomentowała Frejlich.
Jak więc zaprojektować ludzki kodeks karny?
– Przede wszystkim na pierwszym miejscu trzeba postawić sobie funkcjonalność. Tam gdzie nie ma funkcji, po prostu nie ma projektowania – stwierdził Paweł Krzywda ze studio Idee, współautor nagrodzonej pracy. – Dziś powstają publikacje o charakterze encyklopedycznym i indeksowym, które są bardzo zwarte i skomasowane, przez co tracą funkcję. My postanowiliśmy pójść w inną stronę. Zrobiliśmy książkę, która ma trochę większy format i dwa razy większą objętość, ale jest wygodna w użyciu. Stąd na przykład duże marginesy, jak w książkach beletrystycznych, duży krój pisma.
Na Zamku Cieszyn wręczono także nagrodę w kategorii usługi. Otrzymał ją plac zabaw w Jaworznie, za włączenie użytkowników w projektowanie. W projektowaniu placu zabaw uczestniczyły bowiem dzieci, które wskazywały, co chciałby mieć na tym placu.
Nagrodzone oraz zakwalifikowane do konkursu prace można oglądać w Zamku Cieszyn do 27 lipca. Z Cieszyna wystawa przeniesie się do Muzeum Śląskiego w Katowicach.
wot
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.