Po wiślańskich dożynkach
Dni Wisły rozpoczęły się koncertem zatytułowanym „Orkiestra Jak z Bajki”, podczas którego utalentowana młodzież ze szkół muzycznych 2-stopnia w Bielsku-Białej i Tarnowskich Górach oraz z wiślańskiego Społecznego Ogniska Muzycznego zaprezentowała muzyczne aranżacje do znanych bajowych melodii. - Podczas koncertu wiślańskiemu SOM została wręczona Nagroda Miasta Wisła w Dziedzinie Kultury i Sztuki, którą w imieniu ogniska odebrała jego dyrektor Iga Baranowska-Jagiełło. Zwieńczeniem uroczystości był występ Wojewódzkiej Orkiestry Policyjnej w Katowicach prezentującej mistrzowskie aranżacje znanych i lubianych muzycznych standardów - relacjonuje Dorota Jamrozińska z WCK.
Następnego dnia ulicami miasta przeszedł tradycyjny wiślański korowód dożynkowy. - Pomimo niesprzyjającej pogody i deszczu w paradzie wzięło udział wielu uczestników. Na wysokości zadania stanęli reprezentanci poszczególnych dolin, którzy jak co roku brali udział w dożynkowych zmaganiach wiślańskich osiedli. Po korowodzie w amfiteatrze odbyła się modlitwa ekumeniczna, po której tradycyjny obrzęd dożynkowy zaprezentował Zespół Wisła. Gazdami tegorocznych dożynek byli Aniela i Piotr Cieślarowie z Czarnego. W trakcie uroczystości Burmistrz miasta wraz z małżonką i gazdami częstowali chlebem i kołoczem przybyłych gości oraz zgromadzoną w amfiteatrze publiczność – opowiada Jamrozińska.
Dodatkowym punktem programu były konkurencje przygotowane dla reprezentantów wiślańskich osiedli. - Wśród nich znalazło się dojenie „złotej krowy”. Wiślanie poradzili sobie doskonale, jednak mimo wszystko wśród osiedli wyłoniono tych najlepszych. W tegorocznych konkursach zwyciężyło Osiedle Malinka zdobywające główną nagrodę pieniężną na poczet organizacji imprez osiedlowych. Zabawa dożynkowa trwała do późnych godzin nocnych, a zgromadzeni bawili się przy dobrej muzyce w wykonaniu zespołów „Suskie Skowronki”, „Capki ze Skalitego”, „Gypsy Guitars” i „Akord” – dodaje pracownica Wiślańskiego Centrum Kultury.
Wśród atrakcji dożynkowych nie zabrakło również wystaw: trofeów myśliwskich, królików i gołębi, starych maszyn rolniczych, Związku Pszczelarzy w Wiśle oraz głuszca z Nadleśnictwa Wisła.
Dni Wisły zakończyły się w niedzielę (18.09) koncertem organowym w kościele ewangelicko-augsburskim w Wiśle Centrum oraz bluesowym akcentem w wykonaniu Macieja Lipiny i muzyków Teatru Śląskiego w Katowicach. W amfiteatrze zabrzmiały znane melodie ze spektaklu „Skazany na Bluesa” przedstawiającego historię jednego z najlepszych polskich bluesowych frontmanów.
- Wiślańskie Centrum Kultury składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom, firmom oraz instytucjom, które wsparły organizację imprez podczas Dożynek i Dni Wisły – dziękuje Jamrozińska.
red./mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.