Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Po napoje słodzone pojedziemy do Czech?

Od 1 stycznia ceny słodzonych napojów w sklepach wzrosły. Wszystko za sprawą podatku cukrowego, który obejmuje wszystkie napoje z dodatkiem cukru i substancji słodzącej. Czy mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego pojadą po popularne napoje do Czech?

1 stycznia 2021 ceny napojów słodzonych wzrosły. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda sytuacja w regionie. W sklepach już widać podwyżki – obecnie nie zauważyłam, żeby ilość kupowanych napojów słodzonych spadła, jednak jeszcze zbyt wcześnie, żeby oceniać. Widać jednak, że ludzie dokładnie analizują rachunki, odchodząc od kasy, zastanawiając się, czemu zapłacili więcej – tłumaczy nam właścicielka niewielkiego sklepu z powiatu cieszyńskiego.

Część mieszkańców zastanawia się już czy w przypadku większych zakupów wyjazd do Czech nie będzie bardziej opłacalny. Porównując ceny regularne napojów, obecnie w Polsce za 1 litr popularnego słodzonego napoju gazowanego będziemy musieli zapłacić ok. 3,60 zł. U naszych sąsiadów ten sam napój kupimy w cenie ok. 2,86 za jeden litr (przy przeliczniku 0,17 za 1 koronę). Oznacza to, że w przypadku większych zakupów faktycznie, zakupy w Czechach mogą okazać się bardziej opłacalne.

Podatek cukrowy to podatek akcyzowy, nakładany na napoje słodzone. Ma ograniczyć spożywanie cukru i jednocześnie zasilić budżet państwa. Zbyt duża ilość napojów słodzonych może powodować wystąpienie cukrzycy, otyłości i innych negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

 

 JŚ

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-01-07 16:33:37
Vito: I bardzo dobrze że podnieśli ceny. Jeszcze powinni dać zakaz sprzedaży osobom nieletnim. Wszystkie te kolorowe swinstwa są równie szkodliwe co papierosy i alkohol i powinny być objęte tymi samymi obostrzenia i.
2021-01-07 18:21:28
wyśmienity cwaniaczek: my juz od 2 lat robimy zakupy tylko w pepolach ... nie dość że wyższa kultura i porządek to i w niedzielę można wydać polskie szmaciane pieniądze aby podnosić PKB pepoli .........
2021-01-07 20:46:05
pawel21_13: Tata robi zakupy w Czechach?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: