Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Po Istebnej znów będą chodzić Mikołaje!

Kolejny rok z rzędu Zespół Regionalny „Istebna” przygotowuje się do tradycyjnego „Chodzynio Mikołajów”. Wieloosobowy orszak będzie odwiedzał domy i pokazywał to archaiczne widowisko, mające znaczenie symboliczne, zwycięstwa dobra nad złem, życia nad śmiercią.
 
Mikołaje to grupa obrzędowa podzielona na „biołych” i „czornych”, która ukazuje, że zawsze na końcu zwycięża dobro. Stanowią swoisty rodzaj teatru ludowego, który zachowuje się głośno, budzi lęk, ale każdy z niecierpliwością na niego czeka. Cały korowód prowadzi „Wojok”, który po uzyskaniu zgody gospodarzy wpuszcza najpierw hałaśliwa grupę „czornych”, robiącą zamęt, wykonującą obrzędowe tańce, a następnie wyprowadza ją z izby i daje pozwolenie grupie „biołych”, która symbolizuje dobro. Zaś na samym końcu zawsze przychodzą Cygan z Cyganką, dokonując symbolicznej sprzedaży skradzionych rzeczy oraz Śmierć, z której sideł można się wykupić.
 
Każda postać ma swoją symbolikę i wyznaczone zadania, całość obrzędu w jednym domu trwa około 15 minut i orszak rusza dalej – do następnych gospodarzy.
 
Tradycja nakazuje, aby działo się to 6 grudnia, bądź a najbliższą temu dniowi niedzielę, stąd w tym roku zespół postanowił odwiedzać domy już 5 grudnia popołudniu.

Choć dziś tradycja ta w znacznej mierze zatraciła już swój pierwotny sens, a zarówno uczestnicy jak i odbiorcy nie są w pełni świadomi znaczeń wszystkich zachowań, choć obecnie patrzy się głównie na wartości artystyczne i wizualną część widowiska, to jest potrzeba, aby „chodzyni Mikołajów” przetrwało. Choćby po to, by było opozycją dla grupek pseudomikołajów, odwiedzających domy w składzie 3-5 osobowych, nastawionych tylko na finansowy zysk, poprzebieranych w stroje lansowanego zewsząd amerykańskiego Mikołaja-krasnala, a nie daj Boże jeszcze śpiewających 6 grudnia kolędy, bo i takich niestety się spotyka – tłumaczy na koniec Tadeusz Papierzyński, kierownik istebniańskiego zespołu.
 
źródło: mat. prasowe
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: