Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

PIT za 2019: ulga smogowa (termomodernizacyjna)

Każdego z nas w pierwszym kwartale czeka złożenie Deklaracji podatkowej za poprzedni rok. Urząd Skarbowy wprowadza cały czas udogodnienia skierowane dla nas – podatników. W ubiegłym roku wprowadzono nową ulgę z której możemy skorzystać rozliczając się w obecnym roku. Mowa w tym miejscu jest o uldze smogowej (termomodernizacyjnej).

Ulga ta jest bardzo korzystna, można odliczyć dzięki niej do 53 tys. zł na osobę. Ale ma w treści zarówno plusy jak i minusy. Z jednej strony przewiduje bardzo szeroki zakres działań, które możemy dzięki niej odliczyć. Z drugiej jednak w ustawie jest sporo warunków, co powoduje, że skorzystanie z niej może nie być takie łatwe.

Ulga smogowa (ulga termomodernizacyjna) pozwala na odliczenie od dochodu wydatków na ekologiczne inwestycje w domu jednorodzinnym. Chodzi tutaj o wymianę okien, montaż paneli słonecznych, czy ogrzewania. Limit odliczenia wynosi aż 53 tysiące złotych. Ulga przysługuje osobno każdemu współwłaścicielowi domu, gdy np. jest to małżeństwo, to każde z nich ma prawo do odliczenia 53 tys. zł, co łącznie da 106 tys. zł.

Zakres rodzaju prac, które możemy odliczyć jest szeroki. Do najpopularniejszych należą wymiana okien, montaż nowego pieca, systemu ogrzewania czy paneli słonecznych.
Zliczane są wydatki poniesione w ciągu 3 lat. Jeśli kwota odliczenia będzie wyższa niż roczny dochód, można będzie dokonywać odliczeń w kolejnych latach (maksymalnie w ciągu 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek).

Aby mieć prawo do odliczenia, to trzeba wszystkie wydatki udokumentować fakturami VAT wystawionymi przez podatników VAT, którzy nie korzystają ze zwolnienia od tego podatku.

AK, mat. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-02-29 11:24:55
inigo: PaczPan! Nawet urząd skarbowy wspiera herezję ocipieniową.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: