Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Coś ciekawego dla dorosłych i dla dzieci (42)

Większość z nas nawet się nie obejrzała i w kalendarzu pojawiła się „środa popielcowa” czyli teoretycznie koniec hucznych zabaw, dyskotek i innych imprez karnawałowych. Nie ma hucznych imprez, ale na pewno znaleźć można dobrą książkę do poczytania. Tym razem chcielibyśmy Państwu polecić dwa tytuły z pogranicza romansu, które w ostatnim czasie przeczytałem – a właściwie posłuchałem jako audiobook.

Na początek polecam książkę polskiej pisarki Magdaleny Witkiewicz „Zamek z piasku”. Młode małżeństwo, które jest ze sobą od wielu lat, decyduje się na dziecko. Wszystko wydaje się proste, ale… mimo miesięcy starań Weronika nie może zostać mamą. Ból, rozczarowanie, samotność. I wtedy w życiu bohaterki pojawia się ktoś trzeci. Przyjaciel. Czy wystarczy jeden krok, by spełniło się marzenie Weroniki? A może przyjaźń z innym mężczyzną otworzy jej oczy na własne małżeństwo?
Tworzenie wzajemnych relacji to jak budowanie zamku z piasku. Nieustannie trzeba o niego dbać, by nie runął… I by nikt nie wszedł w niego butami… Nie można na chwilę spuścić go z oczu. Związek pomiędzy dwojgiem ludzi również bywa kruchy. Tak jak zamek z piasku. Gdy odwrócisz głowę, może zalać go morska fala. Wtedy pozostanie tylko słona morska woda – albo słone łzy.

Druga powieść obyczajowa to ”Gra na cztery” autorstwa Hanny Cygler. Wirtuozerska gra na instrumencie niekoniecznie się przekłada na biegłość w sztuce życia. Przekonują się o tym bohaterki powieści: dwie skrzypaczki z gdańskiej filharmonii, menedżerka kwartetu smyczkowego i dziennikarka. Trudne relacje z mężczyznami, toksyczne związki rodzinne, mroczne tajemnice, rywalizacja z kolegami muzykami, którzy nie przebierają w środkach, by dostać się na muzyczny top – zajmowanie się na co dzień kulturą wysoką nie chroni przed takimi problemami. Czy sobie z nimi poradzą? Gra na cztery, współczesna powieść obyczajowa, w charakterystyczny dla autorki lekki sposób – momentami zabawny, to znowu wzruszający – opowiada o życiowych i emocjonalnych sprawach kobiet, które żyją nie tylko muzyką.

Dla osób lubiących sensację i kryminał proponuję autora, który specjalizuje się w takim gatunku od wielu lat. Mowa o Marku Krajewskim i o Jego „Koniec świata w Breslau” Wrocław, zima 1927 roku. W mieście grasuje seryjny morderca, który zostawia za sobą krwawe ślady. Przy zwłokach ofiar policja znajduje kartki z kalendarza. Kim może być zabójca? Jak zapobiec kolejnej zbrodni? Odpowiedź na te pytania zna tylko jedna osoba - komisarz kryminalny Eberhard Mock. Nie może jednak w pełni oddać się śledztwu, bo jest zajęty problemami swego bratanka i młodziutką żoną Sophie. Rodzinne kłopoty sprawiają, że zaczyna szukać zapomnienia w świecie trunków i kulinarnych eskapad. Tymczasem morderca wciąż wyprzedza Mocka o krok...

Grupę czytelników 10+ powinna zainteresować książka Frida Nilsson „PIRACI OCEANU LODOWEGO”. Wciągająca od pierwszej strony. Znajdziecie tu przygodę, niebezpieczeństwo, tajemnicę, podróż i wspaniałą główną bohaterkę, która wbrew wszystkiemu i wszystkim wyrusza na pomoc siostrze, ryzykując własne życie. Surowa rzeczywistość ludów dalekiej północy poprzeplatana z baśniowymi, nierzeczywistymi klimatami. Ale od początku… w małej wiosce rybackiej mieszka rodzina. Stary ojciec i dwie córki, Siri i Miki. Ich matka zmarła kilka dni po narodzinach młodszej z nich. Gdy ich poznajemy troskliwy ojciec jest na skraju życia. Przesadnie szczupły, zmęczony, nie może sam zapewnić pożywienia rodzinie, więc dziewczynki ciężko pracują. Wieczorami, gdy leżą razem w łóżku, opowiadają sobie historię o straszliwych piratach, którzy rzekomo grasują na ich terenach i porywają dzieci do ciężkiej, niewolniczej pracy w kopalni. Ich kapitan i przywódca, Biała Głowa, to straszna kreatura i sama myśl o nim mrozi dziewczynkom krew w żyłach. Pewnego dnia siostry wybierają się na małą wysepkę po jagody. Na miejscu rozdzielają się, choć Miki boi się zostać sama, starsza siostra upiera się by nie była dziecinna. Gdy jagód w koszyku już jest dużo Siri zaczyna szukać siostry i przerażona odkrywa, że ta została porwana przez piratów. Widzi z oddali jak okręt odpływa z jej małą, bezbronną siostrzyczką…

Zainteresowanych dobrą książką zapraszamy do odwiedzania bibliotek naszego powiatu bo naprawdę warto.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

22
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-02-29 08:28:20
krzysztofmn: tym razem polecam książkę dla dorosłych, dzieci niech się lepiej od nich dowiedzą, w jakim świecie żyją: Stanisław Obirek, Artur Nowak - "Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z kościoła"
2020-02-29 08:29:27
krzysztofmn: ⛪W rozmowie z Arturem Nowakiem Stanisław Obirek – były jezuita, jeden z niepokornych polskiego Kościoła, opowiada o swoim życiu. O dzieciństwie w pegeerze, studiach w Krakowie, doświadczeniach związanych z nadużyciami w Kościele, fascynacji zakonem jezuitów, studiach w Rzymie w okresie, gdy papieżem został Karol Wojtyła, życiu zakonnym, wreszcie o odejściu z Kościoła. Jan Paweł II i jego pontyfikat to centralny motyw tej mądrej i osobistej rozmowy. Daje ona możliwość spojrzenia na papieża Polaka z innej niż dominująca w Polsce perspektywy – chłodnej, rzeczowej i krytycznej. Ale życie profesora Obirka, antropologa kultury, teatrologa, teologa i historyka, to także fascynujące spotkania i wyjątkowe relacje z takimi postaciami jak Lem, Różewicz, Kołakowski, Tischner czy Bauman oraz niezliczone lektury. Wszystko to ukształtowało człowieka, który dusząc się w katolickiej doktrynie poszukiwał swojej „wąskiej ścieżki”.⛪ livro.pl/waska-sciezka-dlaczego-odszedlem-z-kosciola-nowak-artur-sku1231965962.html?gclid=EAIaIQobChMIn5LN3Z325wIVE-h3Ch0KeQiuEAQYBSABEgKMdfD_BwE&gclsrc=aw.ds
2020-02-29 08:30:06
krzysztofmn: ⛪ "Rozmowa, którą prowadzi Artur Nowak ze Stanisławem Obirkiem łączy watki autobiograficzne z głęboką refleksją nad tym, co dzieje się przez ostatnie lata z polskim Kościołem. Czytając tę książkę miałam wielką przyjemność i radość z obcowania z tak otwartym, szerokim i wolnym umysłem. Bardzo ich nam potrzeba w tych niespokojnych i pełnych chaosu czasach." ⛪ Olga Tokarczuk, tamże
2020-02-29 08:30:43
krzysztofmn: ⛪"Właśnie z takim Kościołem spotkałem się pracując nad filmem „Tylko nie mów nikomu”. Kościołem zamkniętym, zacofanym, panicznie bojącym się prawdy i ludzi myślących. Profesor Obirek zna te wszystkie kościelne fobie od środka. Przedstawia je bardzo celnie ale z właściwą dla siebie delikatnością. Rysuje w sumie smutny obraz Polski zdominowanej przez to wstecznictwo, które zapoczątkował „Papież Polak”."⛪ Marek Sekielski, producent filmu Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu", tamże
2020-02-29 08:31:18
krzysztofmn: ⛪"Moja perspektywa jest taka, że polski katolicyzm nie tylko oddalił się w ostatnich 30 latach od chrześcijaństwa, ale też przestał być religią. Teza wydaje się mocna, mam jednak argumenty, które przytaczam w tej książce, które nie dadzą się odeprzeć. Paradoks polega na tym, że to nie ja nie odszedłem z Kościoła, ale to Kościół porzucił swoją misję."⛪ Stanisław Obirek (fragment wstępu)
2020-02-29 08:34:44
krzysztofmn: p.s. nieświadomych rzeczywistości jaka się wokół nich dzieje, zwłaszcza tych z kręgów zatęchłej kruchty i toruńskiej sekty, zachęcam do zapoznania się z postacią i dziełem prof. S. Obirka - można zacząć choćby tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Obirek
2020-02-29 09:30:06
tom lem: ,,, no nie "zachęcam do zapoznania się z postacią i dziełem prof...."- facet puścił bąka w towarzystwie - literatowi się wydaje, że to działo zagrzmiało;-)
2020-02-29 10:29:46
rainman: Oczywiście wierzymy na słowo, że chłop był molestowany a później poszedł na księdza. Łykasz literacie wszystko jak pelikan.
2020-02-29 10:37:22
tom lem: ...rainman, biedny myślał tylko o karierze w kościele, od ministranta do biskupa, został niestety tylko profesorem, na resztę zabrakło "samozaparcia";-)
2020-02-29 11:17:17
jasper: tom lem, bo trzeba chlac jak znany biskup „flaszka“, pokazac innym klerykom, gdzie jest ich miejsce w feudalnym, polskim kosciolku, chowac pod dywan przestepstwa pedofilii lub przenosic ich cichutko do innych parafii ... Tak ! wtedy robi sie kariere w takiej korporacji jak KK.
2020-02-29 11:33:54
tom lem: ... jasper-Q: ty jak zwykle robisz "karierę" w wybiórczej korporacji, jednocześnie w innej krytyce;-)
2020-02-29 11:33:54
tom lem: ... jasper-Q: ty jak zwykle robisz "karierę" w wybiórczej korporacji, jednocześnie w innej krytyce;-)
2020-02-29 11:53:26
jasper: U polskich katolikow wszystko na opak. Tak czy siak "Po czynach ich poznacie". Latwo zmowic jak mantre rozaniec, zlozyc raczki i buzie w ciup, zlapac w locie wafelek a nadal nic nie rozumiec z tego, o czym nauczal Jezus i dalej nienawidzic blizniego, byc obludnym i klamac do woli !
2020-02-29 11:59:22
tom lem: ...jasper-Q: widocznie ciebie kościół też zbyt marnie adoruje, idź śladami obierka i załóż swoją misję;-)
2020-02-29 12:33:28
krzysztofmn: "Diabeł kurczy się i krztusi, Aż zimny pot na nim bije: Lecz pan każe, sługa musi, Skąpał się biedak po szyję." - tak, to was, pajacyki
2020-02-29 12:44:43
tom lem: ...krzysio+: "No wygrałeś Panie bisie Lecz druga rzecz nieskończona...." obierek też podpisał cyrograf? ;-)
2020-02-29 12:49:03
knefel: ja-siokrzysiociociumatyldziu jako że jesteś wychowany w konserwatywnej katolickiej rodzinie proponuję ci przeczytać książkę przedstawiającą życiorys Polańskiego, też katolika tak jak ty. Na deser poczytaj o pani Adele Haenel, to teraz jest na czele bestselerów.
2020-02-29 13:00:50
jasper: Tak, tak tom lem & co. - jak nie ma wiedzy pozostaje tylko wiara ... :)
2020-02-29 13:19:54
tom lem: ...nooo jasper-Q: twoja wiedza opiera się na noblistce i wybiórczej z krytyką;-)
2020-02-29 14:47:41
rainman: Tak jak mowilem - jeszcze przez jakis czas (8-12 lat) bedziecie trzymani z dala od kierownicy i innych wajch.
2020-02-29 17:21:07
krzysztofmn: ...a na wieczór polecam fascynującą lekturę opowieści o Ukraince z protestanckiej rodziny, PRL-owskiej działaczce ZMP i "przodownicy pracy socjalistycznej', aktywnej działaczce związków zawodowych, Ligi Kobiet, Komisji Kobiet za czasów komuny, córce żołnierza Armii Czerwonej odznaczanego przez władze ZSRR, ofierze własnych przywar, przerośniętych ambicji i rozgrywek SB - o kim mowa? - odpowiedź już w linku, polecam zwłaszcza tępogłowym glonojadom spod znaku PiS-owskiego sierpa i młota: magazyn.wp.pl/ksiazki/artykul/anna-walentynowicz-jak-ukrainka-zostala-polska-swieta
2020-02-29 17:21:15
krzysztofmn: Dorota Karaś, Marek Sterlingow, "Walentynowicz. Anna szuka raju", Znak, 2020. Premiera 11 marca
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: