Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Piły i dłuta pójdą w ruch. W Ustroniu 16 czerwca wystartuje plener rzeźbiarski

Dwumetrowy bal topoli może zamienić się w zbójnika lub anioła - wszystko zależy od wyobraźni rzeźbiarza. Od 16 czerwca przez ponad tydzień będzie można podglądać pracę artystów w trakcie tworzenia niezwykłych rzeźb z drewna w Ustroniu podczas II Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego DAR ( Drewno, Artysta, Rzeźba )- beskidzkie profesje.

Miejski Dom Kultury ”Prażakówka” w Ustroniu w porozumieniu z Urzędem Miasta Ustroń i we współpracy z Polskim Związkiem Kulturalno-Oświatowym w Republice Czeskiej organizuje  w dniach 16 – 24 czerwca br. II Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski DAR.: - W tym roku projekt uzyskał dofinansowanie unijne i można było wzbogacić go o dodatkowe atrakcje. Przez 8 dni pod dachem ustrońskiego amfiteatru rozbrzmiewać będzie nie muzyka ale dźwięki pił mechanicznych, stukoty młotków i chrupanie dłut. Na Państwa oczach powstaną wspaniałe, ogromne rzeźby – z dnia na dzień nabierać będą kształtów, wyrazistości i ostatecznych szlifów- zapowiada Barbara Nawrotek – Żmijewska Dyrektor MDK „Praźakówka“.

W plenerowym rzeźbieniu weźmie udział 10 rzeźbiarzy  rekrutowanych z Ustronia i okolic oraz  czeskich obszarów przygranicznych. Pracować będą nad 2,5 metrowych drewnianych klocach. W tym roku tematem są postacie i formy związane z beskidzkimi profesjami: - W sobotę prace zostaną rozwiezione na uprzednio przygotowane miejsca w Parku Kuracyjnym. Tam  pozostaną przez lata obok już istniejących rzeźb górali i harnasi jako dodatkowa atrakcja miasta – sztuka ludowa -  z którą turyści, kuracjusze , wczasowicze i mieszkańcy  mogą obcować codziennie. Na zakończenie Pleneru, w niedzielę na rynku w Ustroniu odbędzie się koncert , w którym wystąpią polskie i czeskie zespoły folkowe – Folk Afera i Bujabeza – oraz Orkiestra Dęta z Koprzywnicy - wymienia Barbara Nawrotek – Żmijewska.

W trakcie Pleneru będzie można podziwiać także regionalne wyroby i proces ich wytwarzania prezentowany przez beskidzkich rzemieślników . Od soboty 16.06. do piątku 22.06. w godzinach od 14.00 -18.00 zobaczymy:
16.06. – kowalstwo
17.06. – ceramikę jabłonkowską
18.06. – wyrób pierników tradycyjnych
19.06. – druciarstwo
20.06. – hafciarstwo beskidzkich ubiorów
21.06. – wyrób pojemników i naczyń drewnianych
22.06. - kaletnictwo

- Zapraszam wszystkich do odwiedzenia amfiteatru w dniach opisywanych powyżej, bowiem niewiele mamy okazji do osobistych spotkań z unikatowym procesem twórczym, a taki właśnie będzie w czerwcu w Ustroniu prezentowany - zachęca Dyrektor "Prażakówki".

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: