Pierwsze szusy

Wszystko wskazuje na to, że w środę zostanie zainaugurowany kolejny sezon narciarski i snowboardowy w Beskidach. Na pierwszym śniegu będzie można pojeździć na Białym Krzyżu w Szczyrku, tuż przy granicy powiatów bielskiego i cieszyńskiego.

Narciarze, którzy dziś wybraliby się na deski w to miejsce, nie mieliby łatwego zadania. Droga od centrum Szczyrku była źle utrzymana, miejscami zalegał śnieg i błoto pośniegowe. Dopiero na samej Przełęczy Salmopolskiej widać było pracujących ludzi oraz ciężki sprzęt w akcji. – W końcu mamy początek sezonu, bo pogoda szanowała nas dość długo. Było ciepło, nie padało – mówił mężczyzna, którzy odgarniał śnieg na parkingu.

To już tradycja, że otwarcie sezonu ma miejscu na Białym Krzyżu. Jak przyznała jednak Aniela Znamirowska, współwłaścicielka jednego z wyciągów, to zasługa nie tylko wysokiego położenia – Biały Krzyż leży 934 metry nad poziomem morza – ale i pracowitości ludzi.
To nie jest tak, że włączamy armatki, siedzimy z założonymi rękami i czekamy, co się będzie działo. Żeby przygotować stok potrzeba mnóstwo pracy, na przykład donosimy śnieg z miejsc oddalonych od stoku – powiedziała pani Aniela . Jak dodała, rok temu sezon rozpoczął się o tydzień wcześniej i trwał aż do połowy kwietnia.

Otwarcie wyciągów na Białym Krzyżu nie oznacza jednak rychłego początku sezonu w całych Beskidach. Jerzy Siodłak, naczelnik Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, przypomniał, że zgodnie z nowym prawem właściciele wyciągów muszą zapewnić opiekę w postaci goprowców albo osób, które przeszły odpowiednie szkolenie. – W tej chwili mamy podpisane dwie kompleksowe umowy: jedna dotyczy rejonu Żaru i Zawoi, druga ośrodka… w Bełchatowie. Pozostali gestorzy pewnie będą załatwiać formalności w ostatniej chwili – przyznał Jerzy Siodłak.

Naczelnik dodał, że pierwszy śnieg zwykle nie jest stabilną pokrywą o jednorodnym składzie, dlatego w takich warunkach poradzą sobie najlepiej zaawansowani miłośnicy białego szaleństwa. W takich warunkach odradzałby jazdy na nowym sprzęcie, bo pokrywa nie przekracza jeszcze pół metra.

wot

 

źródło: ox.pl
dodał: WOT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją