Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pierwsze mandaty za spalanie śmieci

Po upalnych wakacjach wrzesień przywitał nas nieco niższymi temperaturami. W związku z nocnym chłodem, w wielu domach uruchomiono już piece CO. Niestety, wciąż nie wszyscy podchodzą do kwestii ogrzewania odpowiedzialne – zgodnie z informacjami przekazanymi przez Straż Miejską w Cieszynie, pojawiły się już pierwsze problemy związane ze spalaniem śmieci...

Podczas ostatnich kilku sezonów grzewczych dużo mówi się o odpowiedzialnym podejściu do ogrzewania budynków. W związku z alarmującą jakością powietrza, zwłaszcza w okresie zimowym, wprowadzono różnego rodzaju zasady dotyczące tego, co możemy spalić w piecu. Prowadzone są również kampanie społeczne i akcje mające na celu uświadomienie ludziom, jak niebezpieczne jest spalanie odpadów. Niestety, nie wszyscy poważnie traktują kwestie związane ze zdrowiem i ekologią. Przykładem może być, chociażby interwencja z 8 września 2019 roku, opisana przez cieszyńską Straż Miejską.

- 8 września strażnicy miejscy zostali poinformowani, że z komina jednej z posesji na terenie Cieszyna wydobywa się ciemny dym o specyficznym zapachu, mogący świadczyć, że w piecu CO spalane są śmieci. Gdy podejrzenia stały się uzasadnione, strażnicy przeprowadzili kontrolę. W rezultacie ujawniono, że w piecu oprócz dozwolonych paliw znajdowały się śmieci. Właściciel został ukarany mandatem karnym. Przypominamy, że w piecach CO nie można spalać odpadów, nie wolno też stosować paliw zabronionych przez „uchwałę antysmogową” takich jak: muł, flot czy wilgotne drewno – poinformowali przedstawiciele cieszyńskiej Straży Miejskiej za pośrednictwem mediów społecznościowych.

W tym przypadku problemem jednak nie jest tylko konieczność wystawienia mandatu. Przez spalanie śmieci, do powietrza dostaje się wiele niebezpiecznych substancji, z których sporo jest przyczyną powstania raka. Spalanie śmieci powoduje więc nie tylko negatywne efekty wizualne, takie jak zadymienie, ale przede wszystkim może być zabójcze — Sezon grzewczy już blisko więc przypominamy, że strażnicy miejscy będą kontrolować właścicieli nieruchomości i sprawdzać co spalane jest w urządzeniach grzewczych. Uprawnienia do takich kontroli daje im upoważnienie Burmistrza Miasta wydane na podstawie ustawy „Prawo ochrony środowiska”. Strażnicy miejscy wyposażeni są również w sprzęt niezbędny do pobierania próbek odpadów paleniskowych. Za spalanie odpadów lub paliw niedozwolonych można otrzymać mandat karny do 500 zł – przypominają strażnicy miejscy.

 

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-09-10 20:19:22
wyśmienity cwaniaczek: ciekawe jak w piecu który znajduje się w saunie spalać śmieci - BRAWO OX LAMERY !!!!!!!!!!!!!!!!1
2019-09-10 20:25:40
krzysztof.mm: ciekawe skąd cwaniaczek wie, że piec był w saunie...
2019-09-11 05:41:17
tom lem: ... ciekawe, że literat nie widział w życiu sauny, ma okazję przestudiować foto;-)
2019-09-11 08:06:44
jasper: tom lem, przestudiuj zdjecie pogladowe a pozniej tekst, zanim sie osmieszysz. Taka dobra rada na dzien dobry.
2019-09-11 09:03:51
krzysztof.mm: to ten typ idioty, którym najłatwiej manipulować przy pomocy telewizji i obrazków
2019-09-11 15:15:39
tom lem: ...jasper-Q, tobie studiowanie obrazków i tekstu najwyraźniej nie służy, zwłaszcza gdy dotyczą tej samej sprawy, pozostań więc na etapie jednej umiejętności;-), skorzystaj z rady krzysztofa.
2019-09-11 15:19:19
kowboj: ten typ zajmuje się tym zawodowo
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: