Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pielgrzymka do Bielowicka

Już po raz 266 mieszkańcy Skoczowa, Pierśca i Pogórza co roku w dzień św. Wawrzyńca pielgrzymują do Bielowicka koło Jasienicy. W środę (10.08), kilkuset mieszkańców gminy wyruszyło w pieszą pielgrzymkę, gdzie po dotarciu o godz. 17.00 odprawiono Mszę św. Fot: Mariusz Jaszczurowski
źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-08-10 23:19:58
talleyrand: Wawrzyniec wedle wszelkich prawdopodobieństw pochodził z obszaru współczesnej Hiszpanii, następnie przeniósł się na teren Rzymu, gdzie uzyskał godność diakona. Wówczas diakoni sprawowali posługę pomocniczą, zajmowali się sprawami bytowymi, przez co ułatwiali biskupom i prezbiterom prowadzenie działalności duszpasterskiej, której ci mogli poświęcić więcej czasu. Pomocnik Sykstusa II zajmował się sprawami ekonomicznymi. Kiedy biskup Rzymu został pojmany w katakumbach, Wawrzyniec postanowił dobrowolnie towarzyszyć hierarsze w jego męczeństwie. Poproszony o wyjawienie środków materialnych posiadanych przez Kościół, wskazał na biednych, ubogich i kalekich, których przedstawił jako prawdziwe skarby wspólnoty wiernych. Wawrzyniec został zamęczony w 258 r., był przypalany na żelaznej kracie.
2022-08-10 23:21:20
talleyrand: Nieco wcześniej w 235 r. w kamieniołomach ulokowanych na Sardynii zamęczeni zostali Poncjusz i Hipolit, także wcześniejszy papież Urban I poniósł śmierć męczeńską. Nauczaniu Hipolita przysłuchiwał się Orygenes, którego część poglądów także została uznana za niewłaściwe. III wiek jest ważnym okresem dla chrześcijaństwa. Prześladowany Kościół się rozwijał, coraz bardziej od czasów Wiktora I chrześcijaństwo było poważane przez władze, podejmowano pierwsze kroki w celu unifikacji nauczania. W IV wieku chrześcijaństwo stało się już religią oficjalną Imperium Rzymskiego.
2022-08-10 23:22:19
talleyrand: Panowanie Waleriana I (253-260), władcy spośród cesarzy wojskowych, przypada na okres kryzysu III wieku w Rzymie. Wówczas wieloetniczne imperium szukało tożsamości, która skutecznie scaliłaby różne pod pewnymi względami ludy. W pierwszej kolejności skupiono się na nadaniu szczególnego znaczenia osobie władcy, co nie wiązało się z etycznym i moralnym kontekstem, na który istniało społeczne zapotrzebowanie, zatem narzucanie tej formy wspólnej tożsamości z góry skazane było na klęskę. Prześladowanie za czasów Waleriana, w 257-258 r. spowodowane było klęskami rzymskiego oręża i niepowodzeniami imperium w sferze politycznej. Chrześcijanie byli obwiniani o bezbożność, niemoralność, ateizm i pobudzanie do gniewu bogów religii tradycyjnej, co w wyobrażeniu antycznych powodowało niezadowolenie bytów nadprzyrodzonych. Prześladowania wyznawców Chrystusa odwracały uwagę społeczeństwa od niepowodzeń, a także uchodziły za próby ułagodzenia bogów i uzyskania od nich błogosławieństwa. Wedle zasady "do ut des". W konsekwencji opisywanego prześladowania śmierć poniósł Sykstus II, pojmany w czasie sprawowanej celebry, a także Wawrzyniec, protegowany i bliski zaufany biskupa, który w rzymskiej wspólnocie wyznaniowej pełnił posługę diakona odpowiedzialnego za sprawy bytowe Kościoła.
2022-08-11 08:56:54
AntyklerForte+: Niech będzie pochwalony Ojciec Tadeusz i Maryja Zawsze Dziewica. Umiłowani bracia i siostry w Bielowicku. Zamiast prosić Boga o niegodne was i waszej wiary w Najwyższego duperele, próbować robić z nim jarmarczne interesy, podziękujcie mu za piękną pogodę i udaną przechadzkę. Miejcie przy tym zawsze w pamięci słowa ewangelisty: "Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, ale wewnątrz są drapieżnymi wilkami" (Mt 7,15). Wilki, owcza skóra to oczywiście przenośnie - na co dzień są to oszuści, wydrwigrosze, cwaniacy, hipokryci, obłudnicy i im podobni, choćby w najbardziej strojne i bogate, złotem i purpurą haftowane szaty przyobleczeni, i najbardziej wzniosłe słowa zakłamanymi ustami wypowiadali. Bóg zapłać za uwagę, szczęść Boże, z Panem Bogiem.
2022-08-12 11:55:47
prometeusz: AntyklerForte+: Weź, idź do pasmanterii, kup metr gumy, naciągnij i strzel se w łeb. Może wszystko się unormuje
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: