Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

1525 metrów... w dół

Wszystko wskazuje na to, że z początkiem 2023 roku w Jaworzu rozpoczną się prace przy rewitalizacji odwiertu geotermalnych wód solankowych. Wykonawcą jest wyłoniona w przetargu firma z Warszawy, która już zapowiedziała, że postara się je przeprowadzić w sposób jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców.

Istotne zadanie

Radosław Ostałkiewicz, wójt Jaworza wyjaśnił, że roboty będą prowadzone w pierwszym półroczu przyszłego roku. - Firma zapowiedziała, że będą trwały nieco ponad kwartał. - powiedział. Odwiert poddawany rewitalizacji, wykonano na przełomie lat 70. i 80. XX wieku.

Termin zimowo-wiosenny nie jest przypadkowy. - Prace wiążą się z pewnym hałasem. Dlatego prowadzone będą w czasie, gdy mieszkańcy większość czasu przebywają w domach. Wtedy ta uciążliwość jest mniejsza, niż latem, gdy wiele osób chce wypocząć w ogrodzie. - dodał Radosław Ostałkiewicz.

Hałas związany będzie z przewierceniem betonowego czopa, który blokuje dostęp do solanek. Kolejnym etapem będzie odgazowywanie odwiertu. - To niezbędne, ponieważ zgromadziło się tam sporo metanu. Dopiero po odgazowaniu, można będzie przystąpić do wwiercania się na głębokość 1525 metrów, gdzie znajduje się solanka. - wyjaśnił wójt.

Próbki solanki muszą zostać pobrane kilkukrotnie i przebadane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Na podstawie przeprowadzonych badań instytut może wydać  świadectwo potwierdzające lecznicze właściwości jaworzańskich wód.

Spółka Jaworze

Warszawska firma wyłoniona w przetargu, odpowiada także za pozyskanie koncesji dla gminy Jaworze na eksploatację wody leczniczej. Po tych działaniach możliwe będzie utworzenie zakładu górniczego, który zajmie się wydobyciem solanki. Cała dokumentacja jest przygotowywana na rzecz spółki Uzdrowisko Jaworze, która przez Zdzisława Byloka, poprzedniego wójta gminy, została założona w 2012 roku. - To była spółka uśpiona, bo nie funkcjonowała. Za półtora roku będziemy chcieli ją obudzić. - powiedział Radosław Ostałkiewicz.

 „Słona woda” będzie mogła zostać użyta w tężniach. Już wiadomo, że ma zbyt niską temperaturę, aby być wykorzystaną w basenach termalnych.

Całość prac inwestycyjnych powinna zakończyć się do 2024 roku.

Przeprowadzenie prac to koszt ponad 5,6 mln złotych. Rewitalizacja odwiertu dofinansowana została z Rządowego Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w wysokości ok. 4,4 mln zł. Pozostałe fundusze to środki gminy.

Jaworze stara się o odzyskanie praw uzdrowiskowych, które utraciło początkiem XX wieku.

(ach)

 

 

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-08-10 21:24:11
mateuss85: Myślałem, że będą ciepłe wody. Zamiast jeżdzić do Bukowiny, czy na Słowację, to pojedziemy do Jaworza.. A tu D...
2022-08-11 05:45:21
1234567890: Ile udzialu w tej inwestycji ma biznesmen z Torunia?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: