Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Piękni sześćdziesięcioletni

Jedyny profesjonalny polskojęzyczny zespół teatralny działający poza granicami Polski - Scena Polska Teatru Cieszyńskiego - świętował 60. urodziny. - Nie lubię jubileuszy, bowiem namacalnie uzmysławiają nam bardzo szybko płynący czas, którego w żadnym wypadku nie można zatrzymać czy wrócić - napisał w jubileuszowej publikacji Karol Suszka, dyrektor Teatru Cieszyńskiego.

Sala Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie wypełniła się do ostatniego miejsca. 60-lecie Sceny Polskiej to wydarzenie, którego nie można przegapić. Jedyny profesjonalny polskojęzyczny zespół teatralny, działający poza granicami Polski, jubileusz uczcił otwarciem multimedialnej wystawy, wydaniem jubileuszowej publikacji oraz gwoździem programu – premierą sztuki „Romeo i Julia”. Zanim jednak na scenę wkroczyli aktorzy Sceny Polskiej, swoje „pięć minut” miał dyrektor całego TC, Karol Suszka. – Pamiętam, jak kiedyś, w piątek po południu, zadzwonił do mnie Marek Mokrowiecki (na przełomie lat 60. i 70. grał w TC, dziś jest dyrektorem Teatru Dramatycznego w Płocku – przyp. red.) i powiedział, żebym następnego dnia przyjechał do niego w pilnej sprawie. Nie chciał powiedzieć, o co chodzi. Spakowałem się szybko, wziąłem żonę, przejechaliśmy 400 kilometrów. Mówię do niego: „Zanim się napijemy wódki i jesteśmy trzeźwi, powiedz, co się stało”. A on ze spokojem odparł: „Nic, chciałem się z tobą napić wódki” – opowiadał Suszka, czym wzbudził powszechny entuzjazm. Wspominał też, jak swego czasu władze Czeskiego Cieszyna postanowiły uporządkować teren wokół teatru i wycięły drzewa. Dzięki temu placówka stała się bardziej widoczna.
Podeszła do mnie pani i zapytała, co też w tym ratuszu wymyślili. Odpowiedziałem, że metro budują, a przy teatrze ma być stacja początkowa – uśmiechnął się. Po dwóch dniach na mieście plotkowano, że powstanie linia metra. W krótkim przemówieniu nawiązał do niego Józef Szymeczek, prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej. Gratulując jubileuszu, życząc dalszych sukcesów, przyznał, że na 100-lecie wszyscy dojedziemy... metrem.
Teatr jest głównym ośrodkiem kultury w mieście i zarazem głównym jej nośnikiem – mówił z kolei Stanisław Folwarczny, wiceburmistrz Czeskiego Cieszyna.
Odczytano także list najpotężniejszego człowieka w Europie, jak się wyraził Karol Suszka, prof. Jerzego Buzka. Pochodzący ze Śmiłowic były premier, a obecnie przewodniczący Parlamentu Europejskiego, napisał, że historia Teatru Cieszyńskiego sięga czasów, kiedy mało kto sądził, że pewnego dnia znikną graniczne szlabany, a most na Olzie bardziej będzie łączył, niż dzielił oba państwa. – W pewnym sensie rozszerzenie Unii Europejskiej dokonało się na deskach Teatru Cieszyńskiego, zanim jeszcze decyzję taką podjęli politycy – czytamy dalej w piśmie profesora Buzka.


Scena Polska wystawiła 422 premiery, łącznie ponad 11 tysięcy spektakli (1402 za granicą), które obejrzały ponad trzy miliony widzów.


wot

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: