Piękni sześćdziesięcioletni
Sala Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie wypełniła się do ostatniego miejsca. 60-lecie Sceny Polskiej to wydarzenie, którego nie można przegapić. Jedyny profesjonalny polskojęzyczny zespół teatralny, działający poza granicami Polski, jubileusz uczcił otwarciem multimedialnej wystawy, wydaniem jubileuszowej publikacji oraz gwoździem programu – premierą sztuki „Romeo i Julia”. Zanim jednak na scenę wkroczyli aktorzy Sceny Polskiej, swoje „pięć minut” miał dyrektor całego TC, Karol Suszka. – Pamiętam, jak kiedyś, w piątek po południu, zadzwonił do mnie Marek Mokrowiecki (na przełomie lat 60. i 70. grał w TC, dziś jest dyrektorem Teatru Dramatycznego w Płocku – przyp. red.) i powiedział, żebym następnego dnia przyjechał do niego w pilnej sprawie. Nie chciał powiedzieć, o co chodzi. Spakowałem się szybko, wziąłem żonę, przejechaliśmy 400 kilometrów. Mówię do niego: „Zanim się napijemy wódki i jesteśmy trzeźwi, powiedz, co się stało”. A on ze spokojem odparł: „Nic, chciałem się z tobą napić wódki” – opowiadał Suszka, czym wzbudził powszechny entuzjazm. Wspominał też, jak swego czasu władze Czeskiego Cieszyna postanowiły uporządkować teren wokół teatru i wycięły drzewa. Dzięki temu placówka stała się bardziej widoczna.
– Podeszła do mnie pani i zapytała, co też w tym ratuszu wymyślili. Odpowiedziałem, że metro budują, a przy teatrze ma być stacja początkowa – uśmiechnął się. Po dwóch dniach na mieście plotkowano, że powstanie linia metra. W krótkim przemówieniu nawiązał do niego Józef Szymeczek, prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej. Gratulując jubileuszu, życząc dalszych sukcesów, przyznał, że na 100-lecie wszyscy dojedziemy... metrem.
– Teatr jest głównym ośrodkiem kultury w mieście i zarazem głównym jej nośnikiem – mówił z kolei Stanisław Folwarczny, wiceburmistrz Czeskiego Cieszyna.
Odczytano także list najpotężniejszego człowieka w Europie, jak się wyraził Karol Suszka, prof. Jerzego Buzka. Pochodzący ze Śmiłowic były premier, a obecnie przewodniczący Parlamentu Europejskiego, napisał, że historia Teatru Cieszyńskiego sięga czasów, kiedy mało kto sądził, że pewnego dnia znikną graniczne szlabany, a most na Olzie bardziej będzie łączył, niż dzielił oba państwa. – W pewnym sensie rozszerzenie Unii Europejskiej dokonało się na deskach Teatru Cieszyńskiego, zanim jeszcze decyzję taką podjęli politycy – czytamy dalej w piśmie profesora Buzka.
Scena Polska wystawiła 422 premiery, łącznie ponad 11 tysięcy spektakli (1402 za granicą), które obejrzały ponad trzy miliony widzów.
wot
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.