Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Petycja w sprawie wieży przekaźnikowej w Cieszynie

W Cieszynie w maju 2019 roku zawrzało. Wszystko za sprawą planowanej budowy wieży przekaźnikowej telefonii komórkowej, która ma zostać zlokalizowana przy ulicy Sportowej w Cieszynie. Chociaż inwestor posiada prawomocne zezwolenia w tej sprawie, część mieszkańców nadolziańskiego grodu zdecydowała się wystosować petycję w rej sprawie.

Decyzja w sprawie budowy wieży telefonii komórkowej zostały wydane jeszcze w 2017 roku. Część mieszkańców miasta postanowiła działać i przygotować petycję, która jest skierowana do sieci PLAY, której maszt ma powstać przy ulicy Sportowej w Cieszynie. Głównymi argumentami mieszkańców, niezadowolonych z planowanej inwestycji, jest oddziaływanie obiektu na krajobraz miejski.

- W samym centrum Cieszyna, tuż obok granicy państwa z Czeską Republiką planowana jest budowa wieży telefonii komórkowej PLAY. Głównym powodem naszego, społecznego sprzeciwu jest lokalizacja budowy. Śródmieście miasta jest naszym dobrem historycznym, kulturowym, więc ma niekwestionowany udział w budowaniu lokalnego patriotyzmu, tożsamości, więzi, jest przestrzenią łączącą przeszłość z przyszłością. Nie wyobrażamy sobie, żeby cokolwiek konkurowało wizualnie z Wieżą Piastowską i otaczającym ją Wzgórzem, czyli unikatowym dziedzictwem kształcącym kolejne pokolenia, będącym dobrem przyciągającym turystów – brzmi początek petycji. Dalej znajdują się informacje dotyczące planowanej wysokości obiektu (62 metry) i wskazanie, że będzie on widoczny praktycznie z wszystkich punktów widokowych w Cieszynie (zwłaszcza ze szczytu 29 – metrowej Wieży Piastowskiej, która jest jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta).

Procedura, zgodnie z którą wydane zostały stosowne zezwolenia, nie wymagała konsultacji społecznych, ani specjalistycznych. Inwestycja celu publicznego, bo tak na mocy ustaw, jest sklasyfikowana budowa wieży przekaźnikowej, nie wymaga opinii urbanistów, architektów, czy też konserwatora zabytków. Mieszkańcy, którzy zdecydowali się na poparcie petycji, zaznaczają jednak, że nie zgadzają się tak wyraźną ingerencję w wizerunek miasta.

- Apelujemy do sieci telefonii komórkowej, której operatorem jest P4 Sp. z o.o. należąca do Play Holdings 2 S.Á.R.L. zarejestrowanej w Luksemburgu, kontrolowanej przez islandzką spółkę Novator Partners i grecką Tollerton o zmianę położenia planowanej budowy wieży z uwagi na wyjątkową warstwę historyczną i symboliczną terenu, na którym zaplanowano postawienie obiektu oraz wizerunek własny firmy. Jesteśmy przekonani, że odpowiedzialny biznes, o którym można przeczytać na stronie firmy (…) to działanie na rzecz rozwoju miast, w których działa, a nie ich destrukcję. - piszą mieszkańcy

Na końcu petycji osoby zainteresowane podkreślają, że Rada Miejska Cieszyna przystąpiła do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania dla obszaru śródmieścia Cieszyna, czym dała wyraz troski o potencjalne (również niekorzystne) zmiany w tym miejscu. Budowa wieży może zatem zniszczyć wartość symboliczną przestrzeni zabytkowej, a miasto straci paliwo, stanowiące o jego szansach w gospodarczo – turystycznej perspektywie.

 

Link do petycji tutaj.

 

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-05-20 20:45:00
bronek91: cytat" Część mieszkańców miasta postanowiła działać(...) argumentami mieszkańców, niezadowolonych z planowanej inwestycji, jest oddziaływanie obiektu na krajobraz miejski."cytat A gdzie są lokalni RZEKOMI AKTYWIŚCI SPOŁECZNI? Grzeją miejsce pod Florianem, po temat nie jest politycznie nośny? OGÓREK ZASZKODZIŁ??? Trzeba dokonać samospalenia z polityczną treścią, aby uruchomić pewne rzekomo miejskie i zorganizowane środowiska? SAMORZĄD to MIESZKAŃCY, nie radni, natomiast zasłanianie się nominalizmem prawnym jest infantylne. Rzekome środowiska miejskie i rzekomi lokalni aktywiści miejscy wraz z tym całym przybytkiem z przykopy wykazali się HIPOKRYZJĄ, a Mieszkańcy, jak zwykle pozostawieni są sami sobie. Ponoć przestrzeń miejska to ORGANIZM ŻYWY.... raczej folwark, jak się okazuje.
2019-05-20 21:48:10
jasper: A moze Kosciol w Cieszynie jakies ziemie za pol darmo sprzeda pod budowe wiezy telefonii komorkowej, tak jak obecnemu premierowi sprzedano. Bedzie i wilk syty i owca cala. Moze nawet bronek(G) sie ucieszy, ze nie bedzie folwarku miejskiego tylko koscielny :)
2019-05-20 22:17:16
bronek91: jasper, moja wizja SAMORZĄDU, JAKO WSPÓLNOTY MIESZKAŃCÓW znajduje potwierdzenie w obecnie obowiązującym powszechnie prawie i całkowicie różni się od tego, co Ty jasper przedstawiasz. Traktowanie samorządu przez pryzmat jakiegokolwiek folwarku TO PATOLOGIA, niestety wciąż obecna w kręgach okolicznych politycznych elyt.
2019-05-20 22:19:23
bronek91: STOP!!!!!!!! TECHNOKRACJI I NEOLIBERALNEJ DOGMATYCE obecnej poglądowo w kręgach lokalnych politycznych elyt.
2019-05-20 22:22:19
jasper: Dosc klamstw i hipokryzji PiS i Kosciola.
2019-05-20 22:30:53
bronek91: Dość każdej hipokryzji, również lewackiej (nie lewicowej), jak w przypadku tematu podejmowanego w tym wątku.
2019-05-21 09:37:48
krzysztof.mm: nie jestem specjalistą od telekomunikacji, ale jeśli Rydzyk korzysta z rosyjskich nadajników to może inni też mogą?
2019-05-21 09:42:34
krzysztof.mm: póki co nic tak nie szpeci panoramy cieszyna jak kominy szpitala i ciepłowni - tych paskud żaden przekaźnik nie pobije
2019-05-21 10:20:10
Vena: MOŻNA ZAINSTALOWAĆ JĄ W OKOLICY PRZEMYSŁOWEJ CIESZYNA A NIE ZABYTKOWEJ I W MIEJSCU ZAMIESZKANIA
2019-05-23 14:41:15
Halos: Jedyna nadzieja w dobrej woli Inwestora. Nikt i nic mu nie zabroni tej wieży zbudować.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: