Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Peregrynacja krzyża i ikony

Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku odbędą się w Krakowie. Z tego powodu, w ramach duchowego przygotowania wiernych, znaki ŚDM - Krzyż Światowych Dni Młodzieży i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani -przekazane w 2014 roku przez brazylijską młodzież peregrynują po Polsce peregrynują. 28 lutego znaki ŚDM zawitają do Skoczowa, a następnie pojadą do Cieszyna, Strumienia, Ustronia, Wisły i Koniakowa.

Bezpośrednio po przekazaniu w 2014 roku znaki Światowych Dni Młodzieży wędrują po Polsce i po krajach sąsiednich: Białorusi, Litwie, Łotwie, Rosji, Ukrainie, Mołdawii, Rumunii, Węgrzech, Słowacji i Czechach. 28 lutego w Skoczowie rozpocznie się peregrynacja znaków ŚDM - Krzyża i Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani w diecezji bielsko-żywieckiej. Krzyż i ikona odwiedzą 15 miejscowości diecezji, w tym Śląsk Cieszyński –Skoczów, Cieszyn, Strumień, Ustroń, Wisłę i Koniaków.

Peregrynacja Krzyża Światowych Dni Młodzieży i Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani na Śląsku Cieszyńskim:
28 lutego (sobota) – - Skoczów - godz. 19:00 - Skoczów, kościół św. Ap. Piotra i Pawła Powitanie znaków ŚDM w diecezji.
- godz. 20:00 - Skoczów, kościół św. Ap. Piotra i Pawła. Msza św. Bp Roman Pindel.
1 marca (niedziela) - godz. 18:00 - Strumień, parafia św. Barbary. Powitanie znaków ŚDM, Msza św. i czuwanie młodzieży.
2 marca (poniedziałek) – godz. 17:00 - Cieszyn, Droga Krzyżowa ulicami miasta ze znakami ŚDM. Początek - parafia św. Elżbiety.
- godz. 19:00 - Cieszyn, kościół św. Marii Magdaleny. Msza w ramach peregrynacji znaków ŚDM. Bp P. Greger.
3 marca (wtorek) – godz. 18:30 - Ustroń, kościół św. Klemensa. Msza św. w ramach peregrynacji znaków ŚDM.
- godz. 23:30 - Ustroń Hermanice, kościół. Adoracja i czuwanie przy znakach ŚDM.
4 marca (środa) - godz. 15:30 - Wisła, parafia Wniebowzięcia NMP. Adoracja i czuwanie przy znakach ŚDM.
- godz. 14:15 - Ustroń, św. Alberta. Adoracja i czuwanie dla chorych i pensjonariuszy przy znakach ŚDM.
- Koniaków

Krzyż Światowych Dni Młodzieży został ustawiony w Bazylice św. Piotra obok konfesji św. Piotra podczas uroczystości otwarcia Jubileuszowego Roku Odkupienia w dniu 25 marca 1983. Krzyż był odpowiedzią młodzieży na wcześniejsze słowa papieża, który w marcu dokonywał otwarcia zlokalizowanego w pobliżu Bazyliki św. Piotra w Rzymie, przy ulicy Pfeiffer, Centrum Młodzieżowego San Lorenzo: „Centrum staje się w ten sposób siłą rzeczy miejscem, w którym ma królować Krzyż. Dokąd pójść w tym świecie, z grzechem i winą, bez Krzyża? Krzyż bierze na siebie całą nędzę świata, która rodzi się z grzechu. On objawia się jako znak łaski. Przyjmuje naszą solidarność i zachęca do ofiary za innych. Także w krzyżu cierpiących i w naszym własnym krzyżu rozpoznajemy narzędzie Odkupienia, bramę Zmartwychwstania. Bowiem właśnie na krzyżu Pan pokonał grzech i śmierć” (L’Osservatore Romano, wydanie polskie, 3/1983, s. 14). Po zakończonym Jubileuszowym roku Odkupienia papież zwrócił krzyż młodzieży ze słowami: „Umiłowani młodzi, u kresu Roku Świętego powierzam wam znak tego Roku Jubileuszowego: Krzyż Chrystusa. Ponieście go na cały świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie” (L’Osservatore Romano, wydanie polskie, 4/1984, s. 1).

Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) to wizerunek Najświętszej Maryi Panny z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie, pochodzący z XII wieku w stylu bizantyjskim. To najczęściej kopiowany i najpopularniejszy wizerunek Najświętszej Maryi Panny. Ikona zwana jest też Matką Bożą Śnieżną w zawiązku z rzymską legendą: w upalne lato 5 sierpnia 352 r. na rzymskie wzgórze Eskwilin spadł śnieg. Wydarzenie to miały poprzedzić objawienia, w których Najświętsza Maryja ukazała się patrycjuszowi Janowi, wieszcząc mu, iż zostanie ojcem długo oczekiwanego potomka, w zamian za co ma ufundować świątynię oraz papieżowi Liberiuszowi, uprzedzając o prośbie o zgodę wystawienia kościoła. Znakiem miejsca, w którym ma zostać wzniesiona budowla, miał być śnieg. Dla upamiętnienia tego wydarzenia nadano świątyni wezwanie Matki Bożej Śnieżnej.

vdka

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: