Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pani wójt chodzi na "zoziyrki"

Wójt gminy Istebna Łucja Michałek wybrała się na zoziyrki czyli z tradycyjną „nowiydzką” do mam, których dzieci jako pierwsze urodziły się w gminie Istebna w 2022 roku. Co więcej wszystkie niemowlęta, które przyjdą na świat w tym roku otrzymają tradycyjny góralski strój.

Tradycyjne na Śląsku Cieszyńskim "zoziyrki" to odwiedziny u kobiety, która niedawno urodziła dziecko. Odwiedzinom towarzyszyła czesto "gółgonówka", czyli nalewka która miała wzmocnić położnicę w trudach macierzyństwa. Bardziej popularne to "chodzenie z nowiydzkom" i w tm charakterze odwiedza nowo narodzone dzieci wójt gminy Istebna.

Pierwszy był Filip. To on urodził się 1 stycznia jako pierwsze dziecko nie tylko w gminie Istebna, ale i całym naszym regionie. Druga była Sara, która powitano na świecie 3 stycznia. Oba noworodki otrzymały od wójt gminy Istebna szczególne prezenty. Stroje góralskie będą idealne na celebrowanie chrzcin, lub pierwszych urodzin. Takim prezentem mają być obdarowane wszystkie dzieci urodzone w gminie Istebna w 2022 roku.

Akcja ma na celu przekazywanie rodzicom każdego nowonarodzonego dziecka zameldowanego na terenie Gminy Istebna upominku rzeczowego wraz z listem gratulacyjnym. Wręczany upominek ma postać stroju góralskiego odpowiednio chłopięcego i/lub dziewczęcego, który zostanie ufundowany ze środków finansowych Gminy Istebna. Inicjatywa ma charakter symboliczny, a nie pomocowy. Ponadto mamy nadzieję, że ta inicjatywa wzmocni w naszych mieszkańcach kultywowanie naszej góralskiej tradycji – informuje Urząd Gminy w Istebnej.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-02-04 20:12:28
venis: To piękny obyczaj.Tak trzymać Pani Wójt.Szanować i rozpowszechniać nasz strój Ziemi Cieszyńskiej.Piękny prezent!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: