Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pamiętniki Rudolfa Bibro i biogramy poległych w II WŚ mieszkańców regionu

W czwartek (9.11) w Gminnej Bibliotece Publicznej w Hażlachu odbyło się spotkanie promujące książkę „Pamiętnik Rudolfa Bibro, więźnia obozów NKWD w Kozielsku i Griazowcu. Martyrologia Cieszyniaków w Związku Sowieckim w latach 1939-1942”. Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. 94-letni syn Rudolfa Bibro, który w Hażlachu się wychował.

Spotkanie promocyjne książki „Pamiętnik Rudolfa Bibro, więźnia obozów NKWD w Kozielsku i Griazowcu. Martyrologia Cieszyniaków w Związku Sowieckim w latach 1939-1942” przyciągnęło wielu zainteresowanych tematyką wojenną. Na sali nie brakowało również osób z rodzin opisanych w książce mieszkańców regionu. Spotkanie było pełne wspomnień i wzruszeń. Całość rozpoczęła się od odczytania wierszy, obrazujących wojenne emocje i wojenną rzeczywistość. Teksty odczytali: Joanna Jurgała-Jureczka, Anna Grześ i Wojciech Kasztura. O część artystyczną zadbali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Trzech Braci w Hażlachu.

Głównym punktem programu były jednak opowieści o wojnie i o losach mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, którzy w tej wojnie uczestniczyli i niestety, często również nie wrócili już do domów. To właśnie ich dotyczą krótkie biogramy, uzupełniające pamiętnik Rudolfa Bibro. Zapiski dawnego dyrektora haźlaskiej szkoły przekazał autorom książki jego syn – Antoni Bibro, który również był obecny na spotkaniu – Chciałbym serdecznie podziękować autorom książki oraz panu wójtowi Grzegorzowi Sikorskiemu, za to że zaaprobował i popierał to przedsięwzięcie, ku czci mojego ojca i tysiąca zamordowanych, którzy polegli w czasie II wojny światowej – mówił Antoni Bibro w czasie spotkania promującego książkę. Dla syna Rudolfa Bibro było to niezwykłe przeżycie, na które przybył wraz z małżonką (z nie mniej ciekawym życiorysem – jej ojciec był pilotem samolotów wojskowych, jego córka jako pasażer również miała okazję latać wojskowym samolotem nad Warszawą).

Pamiętniki Rudolfa Bibro zostały wydane dzięki współpracy czterech autorów. Pierwszy z nich to oczywiście Rudolf Bibro, który w swoich pamiętnikach zawarł wiele cennych informacji. Następnie Grzegorz Kasztura, Stefan Król i Henryk Białowąs opracowali biogramy mieszkańców regionu, którzy nie mieli tyle szczęścia co dyrektor haźlaskiej szkoły i z wojny nie wrócili. Tematyka książki jest niełatwa, co wybrzmiało podczas spotkania. Ta część historii kraju (i regionu) mówi o wydarzeniach ważnych, ale wiążących się z ludzkimi tragediami. Pamięć jednak jest bardzo ważna, co podkreślali zarówno autorzy publikacji, jak i członkowie rodzin osób, które w wojnie poległy.

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: