Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pamiętajcie o ciepłym kącie dla zwierzaków!

Chociaż mrozy już odpuściły, temperatury na zewnątrz wciąż każą nam zwrócić szczególną uwagę na naszych czworonożnych przyjaciół. Cieszyńska policja przypomina, że przetrzymywanie zwierzaków w niewłaściwych warunkach to przestępstwo znęcania się nad zwierzakami.

Niskie temperatury to zagrożenie nie tylko dla ludzi (w szczególności osób bezdomnych), ale również dla zwierząt. Nie wszystkie zwierzęta mają tyle szczęścia, żeby mieszkać w domu, jednak nawet czworonogi, które na co dzień mieszkają w budzie, możemy i mamy obowiązek odpowiednio zabezpieczyć - Każdy z nas powinien mieć świadomość, że zwierzę nie jest rzeczą. Jest istotą żyjącą, zdolną do odczuwania cierpienia, a człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Na największe niebezpieczeństwo narażone są nasze czworonogi. Często zapominamy o nich, pozostawiając je np.: w nieocieplonych i nieuszczelnionych budach, bez ciepłego posiłku lub przywiązując do ogrodzeń i słupów. Pies musi mieć możliwość schronienia się przed mrozem, śniegiem czy deszczem. Odczuwa skutki niekorzystnej aury podobnie jak my. Jest to szczególnie ważne w okresach silnego mrozu. W tych okresach wpuśćmy psa, przynajmniej na noc do cieplejszego pomieszczenia (piwnica, garaż) – informuje asp. Krzysztof Pawlik Oficer Prasowy cieszyńskiej KPP.

Warto pamiętać również o tym, że zwierzaki w zimie potrzebują więcej pokarmu – niższa temperatura to większe wydatki energetyczne, związane z ogrzewaniem organizmu. Samo zwiększanie dawek karmy jednak nie wystarcza – zwierzaki bezwzględnie muszą mieć zapewnione ciepłe i suche miejsce, w którym mogą spędzić przynajmniej kilka godzin.

Policja przypomina, że znęcanie się nad zwierzętami jest przestępstwem, a gdy widzimy, że gdzieś do znęcania się dochodzi, nie powinniśmy być obojętni - Jeśli masz informacje o znęcaniu się nad zwierzętami poprzez m.in. torturowanie, zabijanie, przetrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach bytowania, skontaktuj się z Policją, korzystając z aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, lub dzwoniąc na numer alarmowy 112 – apeluje Pawlik.

 

JŚ/red.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: