Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pamięć o nich żyje

Zlot rowerowy poświęcony pamięci dwóch zasłużonych członków PTTK z regionu ks. dra Tadeusza Klocka i Jana Furtaka organizuje w niedzielę (9.06.2013) TKK ''Ondraszek''.

Rajd gwiaździsty polega na tym, że uczestnicy startują z różnych miejscowości i zdążają do wspólnej mety, czy celu, którym w tym przypadku jest kościół w Kończycach Małych, gdzie o 11.30 zostanie odprawiona Msza św. za ks. T. Klocka i J. Furtaka  oraz zmarłych członków  klubu Ondraszek: - Dnia 31.05. mija dokładnie 20 lat od śmierci ks. dr. Tadeusza Klocka - znanego działacza nie tylko w turystyce kolarskiej- m.in. przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji Turystyki Kolarskiej PTTK  woj. bielskiego. Ks. Tadeusz był swego czasu bardzo znany w środowisku turystyki kolarskiej. Po Jego śmierci co roku celebrowaliśmy rajdy rowerowe  im. Jego pamięci. Od 1995r, doszła jeszcze następna intencja śp. J. Furtaka z Żywca którego los w tragiczny sposób splótł się z tym wydarzeniem.Pamiętajmy, że człowiek choćby umarł żyje tak długo, jak długo żyje pamięć o nim wśród przyjaciół  - mówi Maria Biłko-Holisz z Klubu "Ondraszek".

Zlot Gwiaździsty im. ks. T. Klocka i J. Furtaka

Program:

9.30 - Wyjazd z rynku w Cieszynie

11.30 -  Koncelebrowana msza św. za ks. T. Klocka i J. Furtaka  oraz zmarłych członków  klubu Ondraszek  w kościele NMP w Kończycach Małych.

Po mszy-przejazd na pobliski cmentarz gdzie przy  grobie ks. Tadeusza spotkamy się  z rodziną Zmarłego.  Zakończenie zlotu w zamku w Kończycach Małych przy drobnym poczęstunku.


Ks. dr Tadeusz Klocek 27.11.1928-31.05.1993 - Działacz PTTK. Przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Tur. Kol. woj. Bielskiego

Urodził się w Kończycach Małych. Po studiach teologicznych w 1952r. otrzymał święcenia kapłańskie, a następnie zdobył godność doktora nauk teologicznych. Był proboszczem w parafiach w Międzyrzeczu koło Bielska-Białej, Orzeszu, Grzawie koło Pszczyny. Miał rozliczne zainteresowania. Interesował się między innymi astronomią, posiadał także umiejętności różdżkarstwa. Zakładał parafialne kluby turystyki kolarskiej. Był przewodniczącym Wojewódzkiej Komisji Turystyki Kolarskiej woj. bielskiego. Za jego kadencji zorganizowano między innymi XXX Zlot p.t.kol. Oświęcim-Szczyrk w 1990r. oraz międzynarodowy Zlot AIT Wisła 1991r. Posiadał uprawnienia p.t.kol. i był wyróżniony odznaczeniami państwowymi oraz PTTK m.in. Złotą Honorową Odznaką PTTK. Zmarł w Kończycach Małych, gdzie jest pochowany. Kluby kolarskie województwa bielskiego organizowały kolarskie zloty pamięci Jego istnienia.

Jan Furtak
28.04.1928-02.09.1995 - Działacz PTTK, prezes Klubu Kolarskiego "Defekt" w Żywcu, prezes Koła PTTK nr 21 przy PGKiM w Żywcu.

Urodził się w Żywcu, był pracownikiem umysłowym w PGKiM Żywiec i po latach na skutek problemów zdrowotnych przeszedł na rentę w 1985r. Od 1968r. był członkiem PTTK, założył koło PTTK w swoim zakładzie pracy. W 1973r. zdobył uprawnienia p.t.kol. i założył Klub Kolarski "Defekt", którego był prezesem aż do swej śmierci. Był organizatorem wielu kolarskich wypraw, pomysłodawcą "Ogólnopolskiego Rajdu na Raty", który odbywał się cyklicznie w latach 1983-1989 oraz organizatorem konkursów fotograficznych w swoim oddziale. Był człowiekiem Wojewódzkiej Komisji Turystyki Kolarskiej województwa bielskiego. Odznaczony między innymi Złotą Honorową Odznaką PTTK. Zmarł tragicznie w wyniku wypadku samochodowego w Grodźcu wracając ze zlotu kolarskiego im. ks. T. Klocka. Został pochowany w Żywcu. W miejscu wypadku z inicjatywy kolarzy z Bielska-Białej ustawiono pamiątkowy krzyż.
 

(red.)

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: