Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Paluch: multipleks pokoleń

Najmłodszy uczestnik miał 16 lat a najstarszy 63. Pełny komplet widzów i atmosfera zespołowej, dynamicznej pracy. Tak wyglądał piątkowy wykład Michała Palucha pt. Jak wykorzystać więzi społeczne w Cieszynie oraz warsztaty wolontariuszy Transgranicznego Centrum Wolontariatu, w Cieszyńskim Zamku.

 Przybył burmistrz Cieszyna Mieczysław Szczurek, liczna grupa radnych, przedstawiciele powiatu, Uniwersytetu Śląskiego, Wyższej Szkoły Biznesu oraz szkół ponadgimnazjalnych. – Jako Cieszyniacy, zawsze trochę bliżej Europy i ekumenicznych tradycji mamy unikatową szansę, aby dać przykład innym gminom i obywatelom w całej Polsce, jak można pracować u podstaw, wprowadzać nowoczesne rozwiązania społeczne, z dala od konfliktów i radykalizmów światopoglądowych. – Zaznaczał Paluch.

Zebrani goście, zaproszeni zostali do współtworzenia Strategii Polityki Młodzieżowej i Spójności Społecznej na lata 2013 – 2018. To w tym dokumencie mają zostać zebrane metody, techniki i narzędzia, które docelowo wpłynąć mają na zmiany nie tylko w sferze społecznej i mentalnej ale w konsekwencji również gospodarczej w naszym regionie. - Wejdziemy do szkół w poszukiwaniu liderów, ludzi utalentowanych w kreatywnym myśleniu i zdolnościach przywódczych, za które do tej pory mogli być krytykowani. Wejdźmy do uniwersytetów, sal sesyjnych, szukajmy tych, którzy walczą z nudą i bylejakością w szkołach, w miejscu pracy czy na ulicy. Jako reprezentant młodego pokolenia nie chcę dłużej ponosić konsekwencji skomplikowanej historii mojego kraju. Chcemy działać i jesteśmy kompetentni. – Przekonywał Paluch.

W gronie gości znalazł się również obserwator współpracujący ze Stowarzyszeniem Szkoła Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego w Warszawie oraz Zespołu Specjalistycznych Poradni Psychologiczno Pedagogicznych w Cieszynie. – Jestem pod wrażeniem frekwencji na tym spotkaniu. To, że władze miasta i radni siadają razem z młodzieżą do wspólnych warsztatów debatując o tak ważnych sprawach, to sukces Cieszyna w skali całego kraju. – Mówił Przemysław Major, samorządowiec z Bierunia. Wykład Palucha i jego podopiecznych dotyczył wykorzystania więzi społecznych w Cieszynie. Była przy tym mowa o sukcesie Freestyle City Festiwal, który tworzony w oparciu o wiedze teoretyczną, z zakresu budowania kapitału ludzkiego, odniósł spektakularny sukces w praktyce. - Mamy doświadczenie sukcesów i porażek, wyszkolonych, sprawdzonych ludzi, bardzo ciekawe pomysły i metody ich realizacji oraz poparcie wielu środowisk młodszego i starszego pokolenia. Dajemy dobry przykład zmian. – Mówi Wojtek Szczurek, szef biura TCW. Wcześniej, wolontariusze przez cały miesiąc spotykali się z radnymi w relacjach jeden na jeden, prowadząc autorską formułę tutoringu. – Przywróciliśmy znaczenie i funkcje normalnej, partnerskiej rozmowy. Niech rozmowa, czasami nawet o potocznych sprawach, będzie fundamentem dzisiejszego i kolejnych spotkań. – Mówił Paluch. Z wykładu młodego pedagoga wynikało, że istnieją konkretne mechanizmy tworzenia międzypokoleniowych struktur społecznych, których celem jest dokonywanie spektakularnych, często najtrudniejszych przedsięwzięć natury obywatelskiej. – Zmiany nie zachodzą tylko w świecie technologii. Na cieszyńskim multipleksie pokoleń starczy miejsca dla każdego. – Dodaje Paluch. Kolejne osoby i organizacje zainteresowane dołączeniem do inicjatywy proszone są o kontakt z biurem TCW pod adresem transgraniczni@gmail.com

Opinie uczestników spotkania:

Janina Cichomska (radna): Forma pracy warsztatowej jest bardzo trafiona. Zastosowanie metodyki wolontariuszy TCW można użyć przy opracowaniu programów miejskich. Wówczas te programy byłyby bardziej dopasowane do potrzeb mieszkańców.

Halina Bocheńska (radna): Tutoring, jak i dzisiejsza konferencja to spotkania absolutnie na czasie. Takich oddolnych inicjatyw brakowało. Tym bardziej tak sprawnie zorganizowanych.

Alicja Wlach (radna): Bardzo się cieszę, że uczestniczę w takich międzypokoleniowych szkoleniach. Wyniosłam z niego wiele. Mam nadzieje, że to czym podzieliłam się z młodymi przyda im się w przyszłości.

Ewa Gołębiowska (dyrektor Zamku Cieszyn): Dziękuję wolontariuszom Freestyle City i Transgranicznego Centrum Wolontariatu za prace i styl jej organizacji.

Dr Beata Oelszlaeger (Wicedyrektor ds. kształcenia Instytutu Nauk o Edukacji, UŚ Katowice): Jako dydaktyk przyznaje, że kompetencje TCW są na wysokim poziomie. Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji jest bardzo zainteresowany współpracą.

Tomasz Orzyszek (nauczyciel historii): Spotkanie w udany sposób łączyło pożyteczność konkretów z przyjemną formą ich przekazania. To bardzo trudna sztuka.

(red)




 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: