Owce na plus!
Rozpoczęto prace nad przygotowaniem pilotażowego programu „Owca plus", który będzie miał na celu odnowienie gospodarki pasterskiej i owczarskiej w województwie śląskim.
W Urzędzie Marszałkówskim powołano zespół roboczy do opracowania projektu „Program aktywizacji gospodarczej oraz zachowania dziedzictwa kulturowego Beskidów i Jury Krakowsko-Częstochowskiej -»Owca plus«". Obejmie on powiaty: bielski, cieszyński, żywiecki, zawierciański, mysz-kowski i częstochowski. W skład zespołu roboczego weszli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, samorządów lokalnych agencji rolnych oraz organizacji pozarządowych z powiatów objętych pilotażem.
Głównym celem programu jest aktywizacja gospodarcza oraz ochrona dziedzictwa kulturowego. Objętych nim obszarów. Dzięki pasterstwu wykształciła się bowiem unikalna i bogata kultura i obyczajowość. Przemiany gospodarcze, które nastąpiły po roku 1989 doprowadziły do upadku gospodarki pasterskiej i owczarstwa. Ilość owiec w Polsce zmniejszyła się dwudziestokrotnie, z około 4,5 miliona sztuk do około 250 tysięcy sztuk. Według danych z 2004 roku, w województwie śląskim hoduje się około 22 tysięcy owiec. Ta tendencja spowodowała negatywne zjawiska w środowisku naturalnym, głównie zarastanie polan, a co za tym idzie zanikanie wielu uni-kalnych gatunków zwierząt i roślin.
Na razie, jak mówi Jerzy Motloch, dyrektor Wydziału Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, konkretne obszary, na których realizowany będzie projekt, nie zostały wskazane. - Mogę z pewnością stwierdzić, że już od 2007 roku rozpoczną się prace w Beskidzie Śląskim. Dotyczy to terenów leżących 350 m n.p.m., chociaż nie wykluczamy, żeby w przyszłości objąć projektem również niższe tereny. W każdym razie, pieniądze na ten cel są już w budżecie na przyszły rok, więc w pierwszej kolejności aktywizować będziemy te tereny, które tego wsparcia najbardziej potrzebują. Chcę też dodać, że owca ma być bardziej elementem krajobrazu, niż »czynnikiem ekonomicznym«. W projekcie, oprócz Urzędu Marszałkowskiego, biorą udział również inne jednostki, takie jak Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz Izba Rolnicza -dodaje Motłoch.
Twórcy programu przewidują, że „Owca plus" przyczyni się do wzrostu atrakcyjności turystycznej Jury oraz Be
skidów. Wychodzą również z założenia, że rozwój pasterstwa da szansę na stworzenie nowych miejsc pracy w hodowli, przetwórstwie oraz turystyce. Program zakłada także promo-cję produktów pochodzenia owczego, rękodzieła oraz tradycji hodowli.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
