Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Owce już na hali

Na halach Cieńkowa w Wiśle od niedzieli pasą się znów owce. Tegoroczny sezon wypasu rozpoczął się tradycyjnym obrzędem mieszania, czyli połączenia zwierząt w jedno stado.

Redyk Wiślański to już tradycja. Właśnie w ten dzień gospodarze, przy asyście licznie zgromadzonej widowni, przyprowadzają swoje owce i oddają we władanie bacy, który zajmuje się stadem aż do jesieni.   -Tradycyjnie mieszanie owiec odbyło się w tym roku 20 maja. Po przybyciu gazdów ze zwierzętami na miejsce ceremonii na Cieńkowie, modlitwę odmówił ks. Marek Michalik, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Wiśle Czarne. Następnie poświęcenia owiec dokonał główny baca Henryk Figura, a ich okadzenia Jan Kędzior. Symbolikę obrzędu przybliżył publiczności baca Michał Milerski z czeskiego Nydku – informuje UM w Wiśle.

Nie zabrakło tradycyjnej,  góralskie muzyki, tańców i śpiewów. O program artystyczny zadbały: Zespół Regionalny „Wisła” wraz z kapelą, kapele góralskie „Wista” i „Beskidzcy Zbóje”, męska grupa śpiewacza „Grónie” oraz żeńska grupa wokalna z Istebnej. Nie zabrakło także pokazów i degustacji regionalnych potraw. 

(red/wisla.pl)
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: