Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Otwórzcie Mikołajom!

Chodzą od domu do domu, robię wiele hałasu. Śpiewają, krzyczą i - można się nieźle wystraszyć. Ale w Istebnej wiedzą, że ta rozwrzeszczana grupa to Zespół Regionalny Istebna. 6 grudnia to tradycyjne 'chodzenie Mikołajów'. To dawny zwyczaj, który od pięciu lat dzięki zespołowi, jest w Trójwsi kultywowany.
Nie mylić ich z kolędnikami, broń Boże nie można śpiewać wówczas kolęd – mówi Tadeusz Papierzyński kierownik Zespołu Regionalnego Istebna. Bo Mikołaje to zupełnie inny obrząd.
Od pięciu lat Zespół organizuje całe przejście, wcześniej po wsi chodziły mniejsze grupy, ale nie zawsze. Teraz jednak trzydziestoosobowy zespół, przebrany w różne postacie przemierza wieś.
Scenariusz od lat zawsze jest ten sam, całość korowodu prowadzi 'wojok', nazywany również żandarmem. To osoba w mundurze, prowadzi za sobą całą grupę, nazywaną wojskiem. Puka do drzwi domu i pyta gospodarzy, czy może swoje wojsko wprowadzić do domu.

Wojsko dzieli się na 'czornych' i biołych'. Ci pierwsi symbolizują zło, śmierć i nieszczęścia – Dodaje Papierzyński.

 
W grupie 'biołych' pojawiają się również przedstawiciele różnych zawodów, 'masorz', murarz czy lekarz. Oni naprawiają to, co „czorni” zepsuli. Po wyjściu wszystkich pojawia się jeszcze Cygan z Cyganką a także śmierć. Oni z kolei chcą coś sprzedać gospodarzom. Najczęściej jest to jakiś przedmiot lub zwierze z ich własnego podwórka. Jak ktoś zostawi datek śmierci, może się z jej objęć wykupić – dodaje Papierzyński.
Jak dodaje szef zespołu Istebna, 'Miokołaje' są goszczeni w coraz większej liczbie domów. Ludzie mają świadomość, że to chodzi zespół i nas wpuszczają. Choć wiele jest motywów, podczas których trzeba się wykupić pieniędzmi, to jednak ich nie zabieramy. Cały teatr się odbywa, jednak datków nie zbieramy. My robimy to dla przypomnienia – dodaje Papierzyński.



Mikołaje przejdą dzisiaj przez Trójwieś. Wyjdą o szesnastej sprzed gimnazjum w Istebnej.

Jan Bacza

źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: