Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ostrzeżenia przed ASF również w cieszyńskim

Afrykański Pomór Świń (ASF) to choroba zakaźna wirusowa, na którą podatne są dziki i świnie domowe. Zakażenie przebiega powoli i dotyka dużą część zwierząt w stadzie a śmiertelność to nawet 100%. Chociaż powiat cieszyński nie jest obszarem zagrożonym, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Cieszynie wydał ulotkę informacyjną, która wskazuje, jak postępować w przypadkach podejrzenia zarażenia ASF.

Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii znajduje się aktualizowana mapa, na której zaznaczono obszary zagrożone ASF i obszary, w których wprowadzono związane z tym restrykcje (link do mapy tutaj). Powiat cieszyński aktualnie nie został uwzględniony, jako obszar ochronny, obszar objęty ograniczeniami lub obszar zagrożenia, jednak o chorobie mówi się na terenie całego kraju i w każdej jego części należy zachować odpowiednią czujność.

Jak wyjaśnia Powiatowy Lekarz Weterynarii w Cieszynie, ludzie nie są wrażliwy na zakażenie wirusem ASF, choroba nie stanowi więc zagrożenia dla ich zdrowia i życia. ASF powoduje jednak duże straty dla hodowców trzody chlewnej. Na terenie powiatu cieszyńskiego znajdują się lasy, w których tłumnie występują dziki. To właśnie one najczęściej są odpowiedzialne za rozprzestrzenianie choroby. W zwłokach padłych dzików wirus ASF może utrzymywać się długo, w związku z czym należy usuwać je ze środowiska. Stąd właśnie ogólnopolska akcja informacyjna.

- Celem niniejszej akcji informacyjnej jest wsparcie działań zmierzających do eliminacji wirusa, poprzez usuwanie ze środowiska martwych dzików, potencjalnie zakażonych ASF. Ścisłe przestrzeganie poniższych zasad zminimalizuje ryzyko ewentualnego rozprzestrzenienia się choroby, w tym ryzyko wprowadzenia ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie. Przez „dziki padłe” należy rozumieć zwłoki dzików (w tym dzików zabitych w wypadkach komunikacyjnych) świeże lub w dowolnym stadium rozkładu, w tym również kości dzików – poinformował Powiatowy Lekarz Weterynarii.

W związku z zagrożeniem ASF w lesie nie wolno pozostawiać odpadków żywnościowych. Nie należy również płoszyć zwierzyny przez powodowanie hałasu i spuszczanie psów ze smyczy. Po kontakcie z wirusem ASF (domniemanym, np. przez kontakt z padłym dzikiem) przez 72 godziny nie powinno wchodzić się do miejsc, w których trzymane są świnie.

W przypadku znalezienia padłego dzika należy oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika (w miarę możliwości), w celu ułatwienia znalezienia ich odpowiednim służbom. Nie należy dotykać ani przesuwać zwłok dzika. Należy zgłosić również fakt znalezienia padłego dzika do powiatowego lekarza weterynarii, najbliższej lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej lub koła łowieckiego.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-04-06 10:27:40
bronek91: Zgodnie z przewidywaniami! Teraz tylko poczekać, aż w okolicy pojawi się jakieś truchło dzika lub świnki, które uzasadni wszczęcie procedury eksterminacji. IS FECIT CUI PODEST? DEUTSCHLAND? DANMARK? NEDERLAN? // https://www.youtube.com/watch?v=NeQM1c-XCDc //
2019-04-06 17:48:05
krzysztof.mm: czwarty rok rządów PiS, najpierw minister rolnictwa - kompletny ignorant Jurgiel, teraz arogant Ardanowski - zajęli się dewastacją stadnin koni arabskich i desantem partyjnej szarańczy na stanowiska w rządowych agendach, do tej pary dołączyć toruńskiego ministra Szyszko od wyrębu Puszczy Białowieskiej i w ogóle drzew wszelakich - i sprawa staje się jasna jasna
2019-04-06 18:36:20
bronek91: A co z protestem rolników AGROunii? Jakoś cicho w mediach... Jak będzie implementowane ACTA2 o takowym w ogóle się już nikt nie dowie. A kto za wprowadzeniem tego w UE optuje, doskonale wiemy. Powstrzymanie się od głosowania ze strony Buzka i Olbrychta to zbyt mało. A miejscowym służbom weterynaryjnym proponuję unikać roli eksterminatora, po raz wtóry. W imię czego? Rynku zbytu w polskiej kolonii czy raczej GG bis? Oczywiście, w imię procedur, troski o bezpieczeństwo itd.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: