Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ostatnia taka nagroda

W Bystrzycy na Zaolziu zakończyła się 27. edycja festiwalu Babie Lato Filmowe. W jego ramach przyznano po raz 25. nagrodę za "Złoty Debiut" , która powędrowała do polskiego reżysera Piotra Subbotko za film "Dziura w głowie".

W konkursie na "Złoty Debiut" biorą udział filmy zrealizowane w ciągu obecnego lub minionego sezonu, za które odpowiadają debiutujący reżyserzy z Polski, Czech i Słowacji. W tym roku o nagrodę ubiegało się 6 obrazów - 3 czeskie, 2 polskie i 1 słowacki. Poza zwycięską "Dziurą w głowie" były to:

  • Juliusz - reż. Aleksander Pietrzak
  • Hovory s TGM - reż. Jakub Červenka
  • Sněží!  - reż. Kristina Nedvědova
  • Tiché doteky - reż. Michal Hogenauer
  • Ostrým nožom - reż. Teodor Kuhna

Produkcja Piotra Subbotki była już prezentowana podczas 21. Shanghai International Film Festival czy na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Premiera kinowa wciąż jednak przed nami - na "Dziurę w Głowie" będzie się można wybrać od 1 listopada. - Droga do pełnometrażowego debiutu jest zawsze wyboista, scenariusz powstał 5 lat temu, a film dopiero wchodzi do kin, więc nie było łatwo - mówił reżyser.

Jak zapowiedziano na zakończenie imprezy, nagroda za "Złoty Debiut" została przyznana po raz ostatni w historii Babiego Lata Filmowego. Organizatorzy postanowili przekazać ją festiwalowi "3Kino" w Pradze. - Ale to nie koniec przygody z naszą imprezą. Zmienimy nieco formułę, ale na pewno pozostaniemy wierni polskiemu kinu. Do zobaczenia za rok, a tymczasem zapraszam na kolejne spotkania w ramach Klubu Filmu Polskiego, który zawiązał się w Bystrzycy - powiedział Tadeusz Wantuła, pomysłodawca BLF.

KR/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: