Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ostatni dar - dowiedz sie więcej w niedzielę

Drugiemu człowiekowi można podarować dobre słowo, uśmiech, a czasem coś więcej. Kiedy po naszej śmierci nie będą nam już potrzebne nerki, wątroba, serce czy inne narządy– mogą się przydać potrzebującej osobie. O transplanatacji będą mówić młodzi mieszkańcy Ślaska Cieszyńskiego w Jaworzu. Akcja – "Ostatni dar" już w najbliższą niedzielę.

 Projekt społeczny pt. “Ostatni Dar” został założony w 2020 roku przez maturzystów z Bielskiej Szkoły Przemysłowej, obecnie już studentów. Od tego czasu próbują przybliżyć mieszkańcom województwa śląskiego ideę transplantacji, której towarzyszy wiele negatywnych mitów i przekonań. Przeprowadzają wywiady z biorcami narządów, rodzinami dawców, lekarzami oraz koordynatorami transplantacyjnymi. Przede wszystkim chcą zachęcić do tego, by rozmawiać za życia ze swoimi bliskimi na temat ewentualnego przeszczepienia narządów!

- Większość Polaków nie jest świadoma tego, że według prawa polskiego każdy z nas jest potencjalnym dawcą narządów, chyba że za życia zgłosi sprzeciw. Rodzina nie decyduje o przeszczepieniu czyiś narządów, a jedynie informuje jaka była wola ich bliskiego za życia – mówi Kamil Lorek, jeden z organizatorów grupy nieformalnej Ostatni Dar.

Już w niedzielę – 11 września będzie można na żywo spotkać się z osobą, która żyje dzięki przeszczepieniu serca w Jaworzańskim Amfiteatrze, podczas gminnych dożynek, na specjalnie przygotowanym stoisku  - Na swoim stoisku grupa nieformalna Ostatni Dar, rozda także świadectwa woli, które informują naszych bliskich o tym, że posiadacz tejże karty wyraża zgodę na pobranie po śmierci swoich komórek, tkanek i narządów do przeszczepienia. Taką plastikową deklarację można schować na przykład do portfela - dodaje organizator akcji Kamil Lorek. 

I choć projekt realizowany jest przez młodzież, zyskał już aprobatę Ministra Zdrowia i Prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej. Tym razem w Jaworzu na żywo będzie można wziąć udział w akcji i dowiedzieć się więcej na temat transplantacji. 

Więcej na ten temat: Komu oddasz swój ostatni dar?

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-09-10 08:34:05
koszenila6: Ostatnia tortura. Powinny się wypowiedzieć ofiary nieudanych znieczuleń, kiedy ma się zachowaną świadomość i czucie, ale nie można poruszyć palcem. Ciało obumiera od kija do ryja, czyli najpierw nerki, potem serce, na końcu mózg. Nie pobiera się narządów od martwych, ale tym co walczą o swoje życie jest to obojętne...
2022-09-10 12:39:09
pół_Sasina_z_Wiślicy: obyś potrzebowała i nie doczekała
2022-09-10 12:45:35
one: Wywiad Zwiefka vs. Talar / Śmierć mózgu. Do wyszukania w serwisie YouTube
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: