Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ospa atakuje!

Od początku roku na ospę wietrzną zachorowało 496 mieszkańców powiatu cieszyńskiego. Choroba szybko się przenosi zwłaszcza na dzieci. Uchronić przed infekcją może jedynie prawidłowe przestrzeganie higieny i szczepionka.

W styczniu na ospę wietrzną w powiecie cieszyńskim zachorowało 65 osób, w lutym było już ich 98. Wysyp nastąpił w marcu - cieszyński SANEPID odnotował 228 przypadków. W sumie od początku roku na tę chorobę zakaźną zachorowało 496 osób. To prawdziwy wysyp. Choroba, szybko się rozprzestrzenia drogą kropelkową zbierając obfite żniwo. – Na ospę, która wywołuje ten sam wirus, co półpaśca można się szczepić, jednak odnotowujemy małą liczbę szczepień na te choroby – mówi Teresa Wałga, szefowa cieszyńskiego SANEPID-u.

Ospa atakuje gównie małe dzieci, największe siedlisko choroby jest zazwyczaj w szkołach i przedszkolach. Dlatego ważne jest, aby zachować szczególną higienę. Pomoże częste wietrzenie pomieszczeń i mycie rąk. SANEPID radzi też by unikać bliskiego kontaktu z osobami, które mogą być nosicielami wirusa. Ospa wietrzna to choroba silnie zakaźna.

Ospa wietrzna ma o wiele łagodniejszy przebieg, niż półpasiec, który wywołany przez ten sam wirus atakuje dorosłych. Szczepionka na ospę nie jest obowiązkowa, można ją kupić i zaszczepić się we własnym zakresie.

Dorota Kochman

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: