Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

OREW z mocnym wsparciem

Są pieniądze dla niepełnosprawnych. W Bażanowicach będą mieli swój dom. Decyzją Zarządu i Sejmiku Województwa Śląskiego ponad dwa miliony złotych zostały przekazane na budowę Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

To będzie nowoczesny ośrodek w przyjaznej części świata. Niebawem ruszają prace związane z przygotowaniem inwestycji. – Bardzo się cieszę, że problemy osób niepełnosprawnych na terenie powiatu cieszyńskiego zostały dostrzeżone. Dziękuję Marszałkowi Województwa Śląskiego za wsparcie dla osób, które na co dzień zmagają się z trudem niepełnosprawności. Cieszę się, że dofinansowanie zostało przyznane właśnie na budowę tego ośrodka, dziękuję wszystkim radnym za każdy popierający głos w tej sprawie – mówi Sylwia Cieślar Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego.

Celem budowy Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Bażanowicach jest przede wszystkim zapewnienie osobom z niepełnosprawnością sprzężoną, zagrożonych wykluczeniem społecznym, wyspecjalizowanego wsparcia na wielu płaszczyznach funkcjonowania społecznego. Podopieczni ośrodka będą uczestniczyć w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych, będą również usprawniani w zakresie rehabilitacji ruchowej, terapii mowy, psychologicznej i pedagogicznej. Ośrodek powstanie przy ul. Zamkowej 4 w Bażanowicach, prowadzony będzie przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. – To efekt wieloletnich starań władz stowarzyszenia, które na co dzień zmaga się z trudnym życiem podopiecznych, ale również problemami lokalowymi. Dziękuję za determinację i ogrom pracy tych wspaniałych ludzi. Cieszę się, że to właśnie dziś jesteśmy świadkami tej historycznej chwili, początku budowy tego domu – dodaje Sylwia Cieślar.

EkoZofia, który od wielu lat czeka na realizację. Dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego będzie pierwszym krokiem do powstania niezwykłego miejsca dla niepełnosprawnych. Zobacz film o projekcie ośrodka.

Ze środków PEFRON decyzją władz Województwa Śląskiego na ten cel przeznaczono ponad 2,2 miliona zł. Pieniądze przekazane zostaną w dwóch transzach w roku 2018 i 2019. - To kwota, która pozwoli rozpocząć wszelkie działania. W pierwszej kolejności wyremontowany będzie tzw. zamek. To obiekt, który nie jest widoczny z drogi, wszyscy mylą go z dużą oborą, która jest charakterystyczna. Dofinansowanie stanowi 50% zadania, drugą część my musimy zabezpieczyć – mówi Elżbieta Waliczek, dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Cieszynie.

Ośrodek na tę inwestycję stara się również o dotacje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Wolnymi krokami, ale skutecznie mają osiągnąć cel. - W Bażanowicach ma powstać unikatowe centrum kształcenia i wymiany doświadczeń, zabezpieczać ma niepełnosprawnych od dnia narodzin po dorosłość. Myślę, że inwestycja będzie miała wiele życzliwych osób – dodaje Waliczek.

Ośrodek nie będzie całodobowy, w zamierzeniach jest stworzenie dziennego pobytu z wszelkimi formami edukacji, rehabilitacją, terapią, treningiem samodzielnego funkcjonowania. Jak podkreśla dyrektor OREWu, chodzi przede wszystkim o to, by niepełnosprawni potrafili funkcjonować we własnych środowiskach. Prace przy zameczku mają ruszyć w lecie, ośrodek przygotowuje się do ogłoszenia przetargu.

JB

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: