Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Orawianie zdobyli Grand Prix

Przez trzy dni, od 01.05. do 03.05.2013 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Zebrzydowicach. odbywał się Jubileuszowy XX Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Regionalnych ?ZŁOTY KŁOS? Euro-Folklor 2013. Na scenie zebrzydowickiego amfiteatru a później, ze względu na niesprzyjającą aurę, na deskach Sali widowiskowej zaprezentowało się 115 zespołów i solistów!

Kolorowe stroje, muzyka, śpiew i taniec królowały w majowy weekend w Zebrzydowicach. Jury, które oceniało startujące w konkursie zespoły na pewno nie miało łatwego zadania. Jednak po przesłuchaniu i obejrzeniu wszystkich zespołów oraz solistów, w tym 29 zespołów śpiewaczych a’cappella, 26 zespołów śpiewaczych z akompaniamentem, 11 zespołów inscenizujących zwyczaje ludowe, 8 zespołów tanecznych, 3 kapel ludowych, 32 śpiewaków ludowych i 6 instrumentalistów  Nagrodę Grand Prix postanowiło przyznać Zespołowi Regionalnemu „Orawianie” ze Szkoły Podstawowej w Lipnicy Wielkiej  za całokształt prezentacji we wszystkich kategoriach.

Do udziału w 47. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą wytypowano śpiewaczki ludowe:    Jolantę Banasik z Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce Leszczynach oraz  Roksanę Gogol z Pszczyńskiego Ośrodka Kultury.

Na gali finałowej, która odbyła się trzeciego dnia przeglądu zjawiło się wielu znamienitych gości m.in. Starosta Cieszyński - Mam wielki zaszczyt być patronem uroczystości, która się tak wspaniale rozwinęła w krótkim czasie, bo w przeciągu dwudziestu lat. Wiem, że wszyscy chętnie do Zebrzydowic przyjeżdżają i chętnie tutaj wracają – mówił Jerzy Nogowczyk kierując słowa podziękowania do organizatorów imprezy

Zespoły oceniało jury w składzie: Przewodnicząca: mgr Krystyna Kaczko – etnograf oraz członkowie: mgr Bożena Sochacka – instruktor tańca, mgr Magdalena Makaruk – dziennikarz muzyczny, autorka telewizyjnych programów folklorystycznych mgr  Olga Krzyžanková -  choreograf, folklorysta. Jurorzy  zaapelowali do organizatorów, aby od następnego przeglądu wprowadzić Grand Prix Złotego Kłosika  dla uczestników do lat 18.

Portal OX.PL był patronem medialnym wydarzenia


Szczegółowy protokół z wynikami przeglądu znajdziecie państwo pod tym linkiem [KLIKNIJ>>> ]

(red)

Zobacz fotoreportaże:

Dzień pierwszy – 1 maja 2013 (fot: Stanisław Konopka) [KLIKNIJ>>>]
Dzień pierwszy 1 maja 2013 (fot: PL) [KLIKNIJ>>>]

Dzień drugi, 2 maja 2013 (fot: Stanisław Konopka) [KLIKNIJ>>>]

Dzień trzeci, 3 maja 2013 (fot: Stanisław Konopka) [KLIKNIJ>>>]
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: