Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Oni przywiozą ludzi do Wisły

Ona przywozić będzie w Beskidy turystów z Częstochowy, on dowiezie podróżnych do Wisły z Sosnowca. Ruszają Koleje Śląskie, dzięki nim na dworcu w Wiśle zadebiutują pociągi: "Wisełka" i "Stożek". Nowy przewoźnik rozpoczyna swoją działalność 1 października.


Wszystko już skrzętnie przygotowane i od pierwszego października na śląskie tory mają wjechać Koleje Śląskie. – Wszystko wskazuje na to, że wszystkie kwestie związane z debiutem Kolei Śląskich zostały dopięte na ostatni guzik. Niemniej towarzyszy nam lekka trema – mówi Adam Matusiewicz Marszałek Województwa Śląskiego.

Koleje Śląskie mają być mocnym konkurentem dla Przewozów Regionalnych. Tu bilety będą tańsze a pociągi na miarę dwudziestego pierwszego wieku. – Naszych pasażerów nie zawsze interesuje, pociągiem której spółki będą się przemieszczać. Dla nich najważniejsze jest po prostu to, by dotrzeć do celu. Na tory województwa śląskiego już za kilka dni wyjadą nowoczesne pociągi. Mamy pełen skład osobowy, mamy bilety, kasy i taryfy, ale i tabor rezerwowy na wypadek ewentualnych problemów. I mimo, że uruchomienie tego typu spółki jest ogromnym wydarzeniem logistycznym, to jesteśmy pewni, że zakończy się sukcesem – dodaje marszałek Adam Matusiewicz.

Póki co przewoźnik zaplanował rozkład jazdy od 1 października do 10 grudnia br. Od poniedziałku do piątku Koleje Śląskie uruchomią pomiędzy Gliwicami i Częstochową średnio 84 połączenia. W weekendy będzie ich 42. Dodatkowo w soboty i niedzielę będą kursowały dwa przyspieszone pociągi do Wisły Głębce. Jednym z nich jest „Wisełka", która odjeżdżać będzie z Częstochowy o 5:57, a na stacji w Wiśle Głębcach będzie  9:24, drugim  „Stożek", który z sosnowieckiego dworca wyjedzie o 14.40, a w Wiśle- Głębcach pojawi się o 17.40.

Ceny biletów Kolei Śląskich będą konkurencyjnie dla Przewozów Regionalnych. Najtańszy jednorazowy bilet, który pozwoli na odbycie podróży do pięciu kilometrów, kosztował będzie 2,80 zł. Prócz tradycyjnej taryfy kilometrowej Koleje Śląskie wprowadziły atrakcyjną cenowo taryfę liniową np. w pociągach kursujących do Wisły bilety będzie można wykupić na 240 minut.

Ponadto nowy przewoźnik będzie uznawał wszelkie ustawowe ulgi i te, ustanowione przez samego siebie. Bilet „SilesiaWeekend" umożliwi podróżującym w weekendy korzystać z 20proc. ulgi na zakup biletu KŚ w obie strony. Bilet „Rodzinny" (dla 2-6 osób, w tym co najwyżej dwóch dorosłych i co najmniej jedno dziecko do 16lat) to możliwość zakupu biletu jednorazowego z 30proc.  ulgą  na przejazd w jedną lub obie strony. Dzieci i młodzież do 26 roku życia, które nie posiadają prawa do ulgi ustawowej, będą mogły skorzystać z ulgi 20proc., natomiast pasażerowie powyżej 65 roku życia, będą mogli skorzystać z 30proc. ulgi dzięki zakupowi biletu „SENIOR 65+".– Z perspektywy pasażera zmieni się przede wszystkim komfort podróży. Oprócz tego nasze bilety będą niewiele, ale jednak zauważalnie tańsze od biletów oferowanych przez Przewozy Regionalne – tłumaczy Marek Worach prezes Kolei Śląskich.


Bilety Kolei Śląskich będzie można kupić w kasach, biletomatach i przy pomocy telefonu komórkowego, w ramach systemu CallPay.

Pociągi Kolei Śląskich pojawią się na torach w sobotę 1 października. Pierwszy ELF wyjedzie ze stacji Częstochowa o godz. 3:55.


KOD

 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: