Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ogólnodostępny alkomat w Zebrzydowicach

W lipcu 2019 roku Komisariacie Policji w Zebrzydowicach zamontowano urządzenie do samodzielnego badania stanu trzeźwości. To kolejny ogólnodostępny alkomat w powiecie cieszyńskim. Od teraz przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, każdy chętny będzie mógł samodzielnie sprawdzić swój stan trzeźwości.

Jak informują policjanci, alkomat jest dostępny dla każdego, kto chce zbadać stan swojej trzeźwości. Zdecydowanie lepiej jest sprawdzić, czy możemy wsiąść za kierownicę, niż borykać się później z przykrymi konsekwencjami jazdy pod wpływem (m.in. utrata uprawnień do prowadzenia samochodu), lub będąc „wczorajszym” doprowadzić do wypadku.

- Nowoczesny alkomat jest przeznaczony do użytkowania w miejscach publicznych. Urządzenie zostało zakupione ze środków gminy Zebrzydowice. Do alkomatu zakupione zostały również niezbędne ustniki oraz przekazane materiały promujące trzeźwość wśród kierowców. Urządzenie zamontowane jest w poczekalni komisariatu w Zebrzydowicach. Teraz każdy, kto uzna, że potrzebuje badania stanu trzeźwości, będzie mógł je samodzielnie wykonać w punkcie recepcyjnym jednostki. Badanie jest proste i co najważniejsze, można dokonać go samodzielnie i bezpłatnie. Wystarczy jedynie pobrać z urządzenia jednorazową słomkę, rozpakować ją i umieścić w miejscu do tego przeznaczonym. Następnie trzeba wdmuchnąć przez nią odpowiednią ilość powietrza i odczytać wynik. Aby jego wynik był precyzyjny, nie należy dokonywać pomiaru bezpośrednio po spożyciu alkoholu, paleniu tytoniu lub spożywaniu produktów mogących zawierać alkohol (np. niektóre słodycze, lekarstwa, owoce itp.) – wyjaśniają policjanci z cieszyńskiej KPP.

Urządzenie zostało zakupione przez Urząd Gminy Zebrzydowice, ze środków programu przeciwdziałania alkoholizmowi, w ramach działalności profilaktycznej. Warto skorzystać z tego urządzenia, pamiętając, że po spożyciu większej ilości alkoholu, jeszcze następnego dnia możemy coś „wydmuchać”. W przypadku zdarzenia drogowego lub kontroli nie jest istotne, kiedy spożywaliśmy alkohol, tylko czy nasz organizm zdążył go już wydalić – ta kwestia jest indywidualna dla każdego organizmu.

Wiele osób decyduje się na korzystanie z tzw. wirtualnych alkomatów. Są to strony internetowe, na których po podaniu naszej wagi, płci, ilości spożytego alkoholu i innych danych, otrzymany informację, ile standardowo powinien wynosić proces trzeźwienia. Należy jednak pamiętać, że są to dane szacunkowe i wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań. Na metabolizowanie alkoholu ma wpływ m.in. waga, wiek, płeć, ale również metabolizm, czy różnego rodzaju schorzenia. Dlatego właśnie dopiero sprawdzenie fizycznym alkomatem, da nam pewność, że pozbyliśmy się z krwi całego alkoholu.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-07-28 08:03:54
wyśmienity cwaniaczek: tusz muszem dzisio podjechać se dmuchnąć bo my wczora ze szwagrym se dali w palnik o 3 brakło berbeluchy i my poszli nyny --- qwa a tu trza na sume jechać ciepnyć co farożowi.....:)
2019-07-28 10:45:37
pogromca ciemnoty: W sam raz dla katolickich pijaków, którzy na lusterko w samochodzie wieszają sobie chrześcijański amulet w kształcie krzyżyka. Tylko w jakim celu?
2019-07-28 16:29:56
donekT: krzewiciel ciemnoty, sugerujesz, jakoby uzależnienie od alkoholu dotykało tylko członków jednego z wyznań? Masz coś na poparcie swojej tezy? Zatem dlaczego promujesz CIEMNOTĘ i jawnie, publicznie DYSKRYMINUJESZ??? Zdaje się, że społeczność np. uzależnionych od alkoholu jest bardziej pluralistyczna, niż Tobie się wydaje, również w Polsce, możesz sprawdzić;D:D:D przy okazji uzupełnić deficyty wiedzy.
2019-07-29 11:52:17
Kuba_EDGE: Ciekaw jestem kto zrobi rekord w promilach :)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: