Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Będzie parking przy cmentarzu komunalnym w Cieszynie

Parking pod cmentarzem komunalnym w Cieszynie (poniżej bramy głównej) pomieści kilkanaście, w porywach do kilkudziesięciu pojazdów. W związku z tym osoby, które odwiedzają groby swoich bliskich niejednokrotnie stają przed sporym wyzwaniem, jakim jest znalezienie miejsca parkingowego. Problem jest szczególnie zauważalny w okresie wzmożonego odwiedzania cmentarzy m.in. w okolicach Święta Zmarłych. Aktualnie sytuacja może ulec zmianie.

Jak poinformowały władze Urzędu Miejskiego w Cieszynie, już wkrótce ma powstać parking za Cmentarzem Komunalnym na ulicy Katowickiej w Cieszynie. Miasto przejęła m.in. teren łąk pomiędzy Cmentarzem Komunalnym a ulicą Katowicką. Doszło do zamiany działek – jest to efekt wieloletnich rozmów z właścicielami terenu. Miasto oddało nieruchomość przy ul. Kargera (działka 6/1 i 7/21 obręb 20) w zamian za nieruchomość przy ul. Katowickiej (działka 7/21 obręb 20), a także nieruchomość przy ul. Filasiewicza (działka 66/3 i 60/13 obręb 30) w zamian za nieruchomość przy ul. Katowickiej (działka 71/3 obręb 20).

Aktualnie powstanie parkingu jest już tylko kwestią czasu. Negocjacje pomiędzy Miastem a właścicielami terenu zostały zakończone i sfinalizowane przez podpisanie aktu notarialnego — Zamieniliśmy dwie nieruchomości na dwie nieruchomości. Po wielu latach udało się wejść w posiadanie terenu pomiędzy Cmentarzem Komunalnym a ul. Katowicką. Wiemy, że są oczekiwania społeczne wobec lepszej organizacji ruchu wokół cmentarza choćby w okolicy Święta Zmarłych, a także stałe zapewnienie miejsc parkingowych. Docelowo w pobliżu dojścia na cmentarz od strony osiedla teren zostanie uporządkowany i zagospodarowany pod ponad 100 miejsc parkingowych – przyznaje Gabriela Staszkiewicz, Burmistrz Miasta Cieszyna.

Aktualnie nie wiadomo jeszcze, kiedy ruszą prace i jak szybko parking zostanie przygotowany, jednak istnieje spora szansa, że mieszkańcy już wkrótce będą mogli zaparkować bez większych problemów, udając się na groby swoich bliskich. Dotychczas miejsca, które znajdowały się pod bramą główną, nie wystarczały. Problemy pojawiały się nawet w przypadku pogrzebu, na który wiele osób zdecydowało się przyjechać swoimi samochodami – znalezienie miejsca parkingowego w okolicy cmentarza było dosyć trudne. Byłem kilka razy na pogrzebach, kiedy trzeba było parkować na parkingach pobliskich sklepów – żali się jeden z mieszkańców Cieszyna. Dodajmy, że parking należący do sklepu najczęściej jest terenem prywatny, przeznaczonym dla klientów obiektu, w związku z czym pozostawienie samochodu w takim miejscu nie jest najlepszym rozwiązaniem.

100 miejsc parkingowych będzie udogodnieniem również w okolicy wspomnianego wcześniej Święta Zmarłych. Dotychczas, początkiem listopada wyznaczano parking tymczasowy – jeden pas prowadzący w stronę Pastwisk na ulicy Katowickiej był wyłączony z ruchu, a kierowcy mogli pozostawiać tam swoje pojazdy, jednak w dalszym ciągu trudno było o znalezienie miejsca, zwłaszcza w godzinach szczytu.

Dodajmy, iż właściciel terenu przy cmentarzu przy ul. Katowickiej w Cieszynie starał się o zamianę nieruchomości z Gminą Cieszyn od kilku lat. Miasto było jedynie zainteresowane odkupieniem, na co z kolei nie zgadzał się właściciel. I tak sprawa ciągła się latami.  Planowana realizacja parkingu to efekt wspomnianego porozumienia. O konflikcie interesów pomiędzy właścicielem, a cieszyńskim magistratem pisaliśmy tutaj:Baner przy cieszyńskim cmentarzu 

 

JŚ/ MSZ / mat. pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

32
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-07-27 20:54:01
krzysztof.mm: ja nie wiem, o co chodziło katolickiemu burmistrzowi Macurze kiedy zaparł się, by nie oddać de facto bezwartościowego dla miasta skrawka przy Amipolu w zamian za tern na którym powstaje parking - jestem za to przekonany, że gdyby wchodził w grę interes proboszcza, Macura dałby i pół rynku, i jeszcze pocałował w rączkę wiejebnego
2019-07-27 23:35:51
donekT: krzysztof-Q IGNORANCIE a jakie to stanowisko, jak to Ty krzysztof-Q ująłeś cytat "katolickiemu burmistrzowi"??? Możesz sprawdzić, zarówno w administracji publicznej, wśród organów państwa, oraz równolegle w ramach hierarchii KK nie ma czegoś takiego jak to Ty krzysztof-Q przedstawiłeś "katolicki burmistrz". Dlaczego krzysztof-Q piszesz o stanowisku, które nie istnieje? Co to za paranoja z Twojej krzysztof-Q strony i to nie pierwszy raz.
2019-07-28 00:29:35
elkat: Ale jaja!!!! krzysztof.mm : podążając za Twoją termionologią "ewangelicki burmistrz" ustąpił "ewangelickiemu biznesmanowi" nie uwzględniając interesu miasta!!!! Czy gdzieś podano, ile warte są poszczególne działki i kto wyszedł na tym, jak Zabłocki na mydle? Co na to radni?
2019-07-28 00:35:59
elkat: krzysztof.mm: pod każdym artykułem ziejesz jadem i obrażasz innych. Ugryź się kiedyś w język! Uważam, że redakcja ox.pl powinna zareagować!
2019-07-28 08:00:07
tom lem: Należy pochwalić panującą Panią Burmistrz za odwagę podjętej decyzji, ale jest bardzo interesujące - czyżby RODO stało na przeszkodzie, porównania operatów szacunkowych sporządzonych przez biegłych rzeczoznawców, które dotyczą tych działek? Czy istnieje uchwała RM zezwalająca na zmianę własności gminnej działki, bo w tym wypadku nie jest możliwa interpretacja, że działka to lokal mieszkalny jak przy 3 Maja? Czy zostały odnotowane wpływy lub ubytki w budżecie gminy wz. z tą transakcją, bo mało prawdopodobne by wartość tych działek była identyczna, pomijając niemożliwą do wyceny chęć zamiany właściciela i przydatność działek dla obu stron wymiany? Czy Pani burmistrz ma zamiar zasłaniać się tajemnicą kontraktu handlowego, gdy jako strona tej umowy dysponuje środkami publicznymi? Możliwe, że sama nie rozumie pojęcia przejrzystości własnych działań i woli posługiwać się pojęciem "transparentności", którym wymachuje chętnie jak "transparentem wyborczym"?
2019-07-28 08:01:52
rainman: Elkat - w punkt. Gdyby ktos rozpoczal watek tak jak Ty to "kukuniek" bylby pierwszy, ktory tutaj by beczal piszac o Bialymstoku, nietolerancji, PiSowskiej bolszewii i zamordyzmie w stosunku do lgbtquery. Ale gdy on probuje obrazic - to wszystko mu wolno. Osobiscie jednak jestem za nie zamykaniem goscia w klatce (w sensie banowania go na ox). W zasadzie facet dobrze pokazuje co bedzie sie dzialo gdy lewactwo dojdzie do wladzy.
2019-07-28 08:23:00
krzysztof.mm: komfortowe warunki dla glonu pisiackiego występują: A/ przy ogladaniu TV-PiS, B/ słuchaniu radia z ryjem, ewentualnie C/ czytaniu gazety antypolskiej - tam odsyłam uczulonych na prawdę fanatyków bolszewizmu - tyle macie pod kontrolą, póki was nie wypier^olą
2019-07-28 08:30:07
tom lem: .... już wiadomo dlaczego niektórzy "zieją jadem", zostali " wypier^ol'eni" i mają nadzieję na kolejną okazję;-)
2019-07-28 08:39:12
rainman: Zawsze "kukuniek" moze sobie posluchac moralizatorskich monologow Kamila D. ktory jadac przez pol Polski rozwalil po pijaku auto (2.6). W jego obronie juz stanal jakis dziennikarz aborczej - bo Kamilek D. "mial z czego upasc". Tak wiec taka to moralosc prosze Panstwa :-)
2019-07-28 08:42:59
rainman: Natomiast watpie zeby "kukuniek" doczekal zmian w TVP - lewactwo tak sie wspaniale reklamuje ze swoja zwierzeca ochota na rozliczanie kazdego kto nie "z nami", ze ludzie powiedza takiej nienawisci po prostu "Nie" (nawet kosztem budzetowego deficytu)
2019-07-28 08:45:14
rainman: Badzmy szczerzy - PO jest tak glupia, ze jezdzi po kraju i pyta sie ludzi o wyborczy program a pozniej w TV mowi, ze program po wyborach xD. Ostatecznie wychodzi im, ze sa tak ciency ze zaproponuja plebsowi partnerskie zwiazki. xD xD xD
2019-07-28 09:02:14
rainman: Na ten moment z obiegu zostala szczesliwie wypierd^lona Aborcza - ktora juz nie ma zastrzyku finansowego z panstwowych ogloszen i trudniej uprawiac pedagogike wstydu xD wedlug mnie nie pozbieracie sie przez dziesieciolecia. xD
2019-07-28 09:02:47
jasper: Tymczasem faszyzm rosnie w sile, gospodarka spowalnia, na Kremlu otwieraja kolejnego szampana, proboszcz molestuje kolejnego ministranta, bo nic mu nie grozi, dopoki prokurator robi z nim interesy.
2019-07-28 09:07:52
jasper: rainman, juz stara madrosc ludowa mowila , ze jak nie ma pociagu do dziewczynek, to niech idzie na ksiedza . No i masz tam do dzisiaj czyli w KK partnerskich zwiazkow homo jeden multum :) To ci widac nie przeszkadza :)
2019-07-28 09:08:42
rainman: Jasper, mlody jestes to niedojrzalosc w ocenie sytuacji mozna darowac (tak jak pewnie brak zrozumienia definicji faszyzmu) ale "kukuniek" to stary chlop.
2019-07-28 09:15:55
jasper: rainman, najciemniej pod latarnia :) http://wiez.com.pl/2018/12/03/franciszek-homoseksualizm-wsrod-ksiezy-i-zakonnikow-mnie-niepokoi/ - [ ] https://oko.press/to-nie-homoseksualizm-jest-winny-pedofilii-w-kosciele/ http://exksiadz.blogspot.com/2018/05/homoseksualizm-wsrod-ksiezy.html?m=1. - [ ] https://opoka.org.pl/biblioteka/I/IP/tp201322-prusak.html
2019-07-28 09:23:35
jasper: rainmann, poczatkiem wszystkiego w Niemczech w 1933 roku byl konflikt partii z sedziami. Zreszta w 1933 roku juz zaden opor nie byl w stanie zatrzymac partii z wodzem na czele od zagarniecia w calosci panstwa wraz ze spoleczenstwem, organizacjami, kultura, obyczajami, itd. W 2015 roku w Polsce zaczelo sie dokladnie od tego samego, troszke w innym wariancie, lecz sedno obu porownywanych konfliktow jest takie same. Czy odpowiedz na pytanie – dlaczego tak sie działo w Niemczech w 1933 i dlaczego podobne elementy wystepuja w Polsce 2015-2019 nalezy szerzej uzasadniac? Czy podobienstwo nie jest przypadkowe?
2019-07-28 09:23:51
tom lem: ... to jest możliwe? - przykrycie działań pod dywanem włodarza, robieniem porządków pod cudzym dywanem;-)
2019-07-28 09:55:47
rainman: Jasper takie porownania nie sa godne nawet srednio ogarnietego dzieciaka w podstawowce. Wlaczasz sie do dyskusji to troche przycisnij bardziej.
2019-07-28 10:08:53
donekT: jasper-Q IGNORANCIE najpierw rozpocznij od takich postaci jak np. Gobineau, Galton, Haushofer, Chamberlain (Houston) i cała pozostała reszta. A Ty jasper-Q IGNORANCIE za początek uznajesz 1933;D:D:D:D Zresztą czym wówczas zajmowali się i jakie poglądy reprezentowali Oswald Mosley, Prescott Bush (dziadek George’a W. Busha) i z kim interesy ubijał Henry Ford? Natomiast co do gospodarki i kryzysu, zajrzyj do Piketty, nieco stary, ale wciąż aktualny, zdaje się, że pewne rzekomo "postępowe" środowiska od dawna oczekują owego kryzysu nawiązując do myśli Twojego jasper-Q idola Marksa. jasper-Q co z Twoją jasper-Q obecnością przy amputacji jego stopy w Trewirze?
2019-07-28 12:02:03
jasper: - [ ] No a jak tam nasz Polski faszyzm i nacjonalizm? Widze, ze wszystko z nim OK. Ap polski kosciol patrzy na to spokojnie, bije brawo i nakreca spirale nienawisci. Jak zawsze zreszta.
2019-07-28 12:06:55
jasper: Marcin Kacki - „Białystok. Biała siła, czarna pamięć. Ksiazka z 2015 r ale caly czas aktualny rasizm, ksenofobia, brak tolerancji. Jesli myslicie, ze nacjonalizm jest niegrozny to obowiazkowo nalezy przeczytac ta ksiazke. Smutna ksiazka, bo pokazuje jak duzo jest do zrobienia w Polsce, jesli chodzi o tolerancje dla odmiennosci.
2019-07-28 15:42:45
rainman: Placz lewactwa zaczyna sie zwykle wtedy gdy wychodza z transparentami obrazajacymi wiekszosc spoleczenstwa i wszyscy obracaja sie przeciwko nim. A wystarczy po prostu nie prowokowac.
2019-07-28 16:12:01
rainman: Synku, jeszcze bonus - poczytaj moze o niejakim Gawle jak doił kasę oskarzajac innych o ksenofobie a teraz zbiegl do Norwegii. xD
2019-07-28 16:34:38
donekT: jasper-Q a kojarzysz postać Romana Giertycha i aferę z rzekomym zamawianiem "pięciu piw"? No jasper-Q, w jakich środowiskach obecnie przewija się ów Giertych? Gdzie znalazł przytulisko?
2019-07-28 16:43:07
donekT: A co do cmentarzy, warto przypomnieć, w jaki sposób przejawia się obrzydliwy ANTYSEMITYZM we Francji, jak widać, zlaicyzowany rząd Francji nie tylko ukrywanie pedofila Polańskiego, czy aferę z Dominique Strauss-Kahn, domniemanym prezydentem V Republiki, ma na sumieniu. We Francji zbezczeszczono kilkadziesiąt żydowskich grobów // https://www.wprost.pl/swiat/10192532/antysemicki-incydent-we-francji-sprofanowano-80-zydowskich-nagrobkow.html //.
2019-07-28 18:20:45
krzysztof.mm: cieszyniacy i nie tylko dziękują ratuszowi - za parking przy cmentarzu komunalnym, ale i za parking przy 'Amipolu' - nawiasem mówiąc to wsiowa, pisiacka ż e n a d a, że poprzednia władza nie chciała tego załatwić, chwała Bogu dziś się modli w Istebnej
2019-07-28 19:25:10
donekT: krzysztof-Q Mam tylko nadzieję, że już zabukowałeś stosowne względem siebie miejsce;D:D:D
2019-07-28 20:57:00
rainman: Dobre. Po roku bycia burmistrzem rzeczywiscie sukces jak cholera xD
2019-07-29 11:56:45
Wiederholec: Miasto oddało dwie działki naprzeciwko stacji ORLEN przy sklepie Amipol na której znajdują się dwa budynki drewniane oraz kilka drzew. To jest bardzo dobra lokalizacja na prowadzenie działalności gospodarczej. Z punktu widzenia przedsiębiorcy bardzo dobra inwestycja taka zamiana działek. Ciekawe czy cieszyńscy ekolodzy będą protestować, gdy właściciel będzie wycinał drzewa i „betonował teren”.
2019-07-29 13:41:59
krzysztof.mm: miasto oddało g^wniany, zapuszczony skrawek nieużytku bez szans na jakąkolwiek inwestycję, za to doskonale uzupełniający parking przy tłumnie odwiedzanym AMIPOLU, za teren idealny pod parking przy cmentarzu komunalnym - wątpię by ci, co dziś się na tę p o d w ó j n i e dla wszystkich mieszkańców k o r z y s t n ą zamianę krzywią, mieli na tyle honoru i uczciwości by z obu tych udogodnień nie korzystać
2019-07-29 14:20:36
donekT: I Ty krzysztof-Q skorzystasz, w szczególności z tego docelowego udogodnienia.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: