Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Odszedł Ks. Alojzy Wencepel

Znany był z wyjątkowej dobroci serca i niecodziennych pomysłów. Przybył do Ustronia Polany jako pierwszy proboszcz Parafii pw. Dobrego Pasterza. Tam wybudował kościół i miejsce pomocy dla ubogich, bezdomnych i potrzebujących.

Ksiądz Alojzy Wencepel urodził się w 1945 r. w Łaziskach Dolnych. W 1975 r. został wikariuszem parafii św. Klemensa w Ustroniu, a w 1983 r. proboszczem erygowanej wówczas parafii pw. Dobrego Pasterza w Ustroniu Polanie.

Pierwsze nabożeństwo – 16 października 1977 roku - odprawiał w piwnicy jednego z domów, z czasem na kaplicę zaadaptował stodołę.
Determinacja z jaką przystąpiono do tego działania sprawiła, że w 1981r. wojewoda bielski wydał w końcu zgodę na budowę kościoła i budynku parafialnego w Ustroniu Polanie. Budowa trwała przez całe lata osiemdziesiąte i została ukończona w 1989 r.

W 1996 r. zorganizował w budynku parafialnym ośrodek dla bezdomnych mężczyzn z kuchnią i miejscami noclegowymi. Obok kościoła znajduje się pole, które często uprawiał sam proboszcz. W pracy pomagali mu bezdomni, którzy mieszkali na parafii. Ks. Alojzy Wencepel pomógł im się zorganizować - mieli swój samorząd, obowiązywał ich regulamin, pracowali na utrzymanie swojego domu, w tym także na rzecz parafii.  

W 1997 r. organizował istotną pomoc materialną dla powodzian z dorzecza Odry i Nysy. Tak też stało się w 2000 r., kiedy niesiono z kolei pomoc dla ofiar suszy na Podlasiu oraz w roku 2010, gdy przekazywano dary dla powodzian z okolic Sandomierza. W tym samym 2001 r., był również inicjatorem powołania, a następnie prezesem Fundacji Dobrego Pasterza, której nadrzędnym celem jest opieka nad bezdomnymi matkami z dziećmi.

We współpracy ze Starostwem Powiatowym w Cieszynie prowadziła ona kursy przygotowawcze do zawodu, a w wielu przypadkach zapewniała potrzebującym także pomoc prawną. Od 2005 r. ks. Alojzy był członkiem Rady Zatrudnienia przy Starostwie Powiatowym w Cieszynie. Natomiast dla dzieci i młodzieży, często pochodzących z rodzin w trudnej sytuacji życiowej, organizował  wyjazdy na zawody sportowe oraz pomoc materialną na cele szkolne.

Od 2003 r. ks. Alojzy Wencepel prowadził Ogólnopolskie Spotkania Rolników, podczas których omawiane są aktualne problemy polskiej wsi. Za swą działalność otrzymał liczne wyróżnienia Tytuł Społecznika Roku Fundacji Wisławy Szymborskiej w 1998 r., Dyplom Za Zasługi dla miasta Ustronia w 1999 r., tytuł Proboszcza III Tysiąclecia Katolickiej Agencji Informacyjnej w 2001 r., Złoty Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta RP w 2007 r., Nagrodę specjalną Ministra Pracy i Polityki Społecznej w 2009 r. W 2015 roku z ramienia Powiatu cieszyńskiego otrzymał Laur Ziemi Cieszyńskiej - Srebrną Cieszyniankę.

Słynął z niecodziennych pomysłów dzielenia się dobrem. Kiedy nastał kryzys na rynku pracy stworzył pogotowie dla bezrobotnych. Kiedy parafię dotknął kryzys demograficzny, zaproponował becikowe dla rodziców. Do historii parafii przejdzie także osiołek Pedro, który znalazł tu przychylny kąt i ubarwił procesję Niedzieli Palmowej.

Odszedł 21.11.2021r. po długiej chorobie w wieku 76 lat.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-11-21 21:29:42
Hejo: Szkoda, wielka strata... Przykład Księdza gorliwej wiary, zaangażowania w życie parafii, wrażliwe serce wobec biednych, bez rozgłosu wiele pomagał, robiąc więcej niż musiał... , co tu więcej mówić - Święty !
2021-11-22 09:44:52
święty+Patryk:: taa... już raz było podobnie, "Santo subito!..." - skończyło się mega-aferą, trzęsieniem ziemi w całym kościele i kompromitacją, świętego i tych co go awansowali
2021-11-22 11:06:16
koszor: Patryk, umiesz docenić kogoś innego prócz siebie? Nie znałem osobiście tego księdza, ale słyszałem o nim dużo dobrego. Niech usłyszy od Pana: "Chodź do radości swego Pana, sługo dobry, bo byłeś mi wierny za życia ziemskiego".
2021-11-22 13:47:41
święty+Patryk:: koszorku ja też tego księdza nie znałem i go nie oceniałem, odniosłem się tylko do słynnego gulgotu "santo subito", kojarzysz
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: