Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Odra w powiecie cieszyńskim?

W listopadzie odnotowano liczne przypadki zachorowań na odrę w Polsce - na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Pomorzu. Ogniska choroby pojawiły się również u naszych sąsiadów m.in. na Ukrainie. Jak wygląda sytuacja w powiecie cieszyńskim?

Odra to choroba zakaźna. Wirus przenoszony jest drogą kropelkową. W przypadku zakażenia na całym ciele pojawia się charakterystyczna wysypka. Chorobie towarzyszą również objawy grypopodobne tj. kaszel, katar, wysoka temperatura. To choroba głównie wieku dziecięcego. Zarazić mogą się również dorośli. Odra jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Daje liczne i groźne powikłania. W ostatnim czasie odnotowano wzrost zachorowań właśnie na tę chorobę m.in. na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Pomorzu. We wtorek (06.11) Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie przedstawił nowe informacje dt. zachorowań na odrę w powiecie pruszkowskim. Łącznie od 10 października 2018 r. do 6 listopada w powiecie pruszkowskim zarejestrowano 21 zgłoszeń zachorowań i podejrzeń zachorowań na odrę. Pojawiły się nowe przypadki podejrzeń zachorowań, które dotyczą osób dorosłych. Czekamy na wyniki potwierdzających badań laboratoryjnych – czytamy na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. Niepokoić może wzrost zachorowań na Ukrainie.

Jak wygląda sytuacja w powiecie cieszyńskim? Na chwilę obecną nie ma w powiecie cieszyńskim odnotowanych przypadków odry – przyznaje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Cieszynie Piotr Przewdzing. Jednak trzeba być czujnym, bo choroba jest w Polsce – dodaje.

Co warte podkreślenia w Polsce nie ma przypadków rodzimej odry. Oznacza to, że wirus został złapany poza granicami Polski, albo przywieziony do Polski przez osoby z innych krajów. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Cieszynie przypomina również o szczepieniach przeciwko odrze, które są bardzo ważne.

 

mszt

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-11-09 08:00:01
wyśmienity cwaniaczek: Jaka Odra ludzie chyćcie sie za puste sagany !!!!! coście robili na gejfie ???!!!!!! w cieszynie je -------- !!! O L Z A !!!! oni takie ciastka robiom tu....
2018-11-09 15:41:36
inigo: Zbawiony będzie nie ten co przestrzega 10 przykazań tylko ten kto płaci podatki, segreguje śmieci i szczepi się na wszystko co każe mądry pan władza
2018-11-09 21:40:44
greg: Liczne przypadki... Bosze, widzisz i nie grzmisz.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: