Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nie będzie odsetek od odsetek?

Jeszcze w tym tygodniu w Sejmie rozstrzygną się losy projektu zmian w kodeksie cywilnym, które mają nieco ułatwić życie dłużnikom. Zgodnie z propozycją, zmiana ma zakazywać naliczania odsetek od odsetek. Autorem pomysłu jest Prezydent RP, któremu również przysługuje inicjatywa ustawodawcza.

Zgodnie z projektem ustawy, nad którym pochylą się posłowie, przewiduje uchylenie § 2 w art. 482 kodeksu cywilnego. To na jego podstawie wierzyciele mają prawo naliczać odsetki od odsetek, jednak przepis ma zastosowanie tylko i wyłącznie w przypadku pożyczek długoterminowych, udzielanych przez instytucje kredytowe. Co do zasady, w każdym innym przypadku (jeżeli sytuacja nie dotyczy pożyczek długoterminowych, lub też nie została udzielona przez instytucje kredytowe) od zaległych odsetek można żądać odsetek za opóźnienie, dopiero od chwili wytoczenia o nie powództwa, chyba że strony zgodziły się na doliczenie tych odsetek wcześniej. Po uchyleniu § 2 zasada ta będzie dotyczyła absolutnie wszystkich, bez wyjątków.

Projekt ustawy przewiduje vacatio legis, trwające 30 dni oraz przepis przejściowy, zgodnie z którym w przypadku odsetek należnych za okres kończącym się przed rozpoczęciem obowiązywania ustawy, stosowane będą przepisy dotychczasowe. Przepis ten zasadniczo zwyczajnie hołduje jednej z podstawowych zasad prawa, która stanowi, że prawo nie działa wstecz (chociaż na mocy przepisów szczególnych i od tej reguły zdarzają się wyjątki).

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: