Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

100 lat niepodległości - wydarzenia w regionie

Wielkie obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości Polski przed nami. Gdzie można się wybrać, aby z innymi uczcić to wyjątkowe święto?

W Cieszynie jeszcze dziś (8.11) o godzinie 14:00 w Galerii 12 zlokalizowanej w Domu Narodowym odbędzie się wernisaż wystawy pt. Orzeł i Polski Pejzaż Symboliczny. Zobaczyć będzie można prace Zygmunta Lisa i Tadeusza Rusa. Jak mówią organizatorzy wystawy- wystawione prace stanowią osobisty zapis komentujący lektury i wydarzenia, w których dramaty ludzkie splatały się z dziejami Ojczyzny. Szczegóły wydarzenia dostępne są na facebooku.

Z kolei tutaj można się zapoznać z programem obchodów organizowanych przez ratusz i dom narodowy.

9 listopada czeka nas z kolei wyjątkowy koncert. W Browarze Zamkowym o 19:00 wystąpi znany lokalnie zespół Lunatyp, który grać będzie pieśni patriotyczne. Jak poinformował zespół, na scenie wystąpi w składzie:

  • Dagmara Dorda- wokal
  • Madzia Grzegorzek - (gościnnie) wokal
  • Kuba Waluś - akordeon
  • Maciej Musiał - (gościnnie) pianino
  • Michał Kasztura - gitara
  • Stanisław Dudek - kontrabas
  • Konrad Sadlik - perkusja

Bilety w cenie 30 zł będzie można kupić przed koncertem. Szczegóły tutaj.

Z Lunatypem przeprowadzaliśmy wywiad w tym roku. Można go zobaczyć tutaj.

W sobotę na Zamku Cieszyn odbędzie się panel dyskusyjny pt. Aspekty Polskości. Szerzej pisaliśmy o nim tutaj - uczestniczyć w nim będzie m.in. nowo wybrana burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.

Ustroń także świętuje niepodległość. Główne uroczystości odbędą się 11 listopada (niedziela), a rozpoczęcie zaplanowane jest na 10:30. Wtedy odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne w kościele ewangelicko-augsburskim ap. Jakuba Starszego. W późniejszej części dnia będą mieć miejsce uroczystości przy Pomniku Pamięci Narodowej oraz piknik patriotyczny. Szczegóły na plakacie poniżej:

Ponadto, w sobotę (10.11) odbędzie się 29. Bieg Legionów. Ustrońska rywalizacja rozpocznie się o godzinie 8:00. Jak piszą organizatorzy- zapraszamy do udziału w biegu na jednym z 3 dystansów: 5 km, 10 km i sztafeta na 100 km! Każdy kilometr to rok z Niepodległości Polski!

Szczegóły dotyczące zapisów dostępne są tutaj.

Wisła także świętuje. Jeszcze dziś (8.11) w Willi Rubinstein odbędzie się koncert "Już nie zapomnisz mnie", który poprowadzi Tomasz Stockinger. Jutro i pojutrze zaplanowano wiele koncertów patriotycznych, a szczegóły można znaleźć na plakacie poniżej:

Dzieje się również w Skoczowie. Co ciekawe, obchody święta zaplanowano w terminie od 9 listopada do... 28 grudnia.

Wszystko zacznie się już jutro (9.11) o godzinie 18:00 w Teatrze Elektrycznym. Będzie można obejrzeć film "Pan Tadeusz" w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego z 1928 roku (!), a muzykę do filmu na żywo zagra Marcin Pukaluk.

Główne uroczystości, rzecz jasna, odbędą się w niedzielę 11 listopada. Wśród licznych wydarzeń znaleźć można m.in. III Skoczowski Bieg Niepodległości, uroczystą mszę w kościole świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie, czy koncert patriotyczny młodych talentów.

Z kolei 14 listopada odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej. W Muzeum parafialnym im. Św. J. Sarkandra wykład "Pierwsze Lata Niepodległości" wygłosi dr Tadeusz Kania.

28 grudnia odbędzie się natomiast "finisaż", czyli uroczyste zamknięcie wyżej wspomnianej wystawy fotograficznej. Wykład nazwany "100 lat fotografii w niepodległej" wygłosi wtedy Jerzy Pustelnik.

Wszelkie szczegóły znajdziecie tutaj.

W Istebnej też nie będzie brakować uroczystych chwil. Jutro (9.11) odbędzie się uroczysta akademia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Istebnej na Buczniku, podczas której m.in zaprezentowana zostanie książka "Świt wolności. Istebna i Śląsk Cieszyński w roku 1918", której autorem jest Krzysztof Kiereś. Ponadto, Stowarzyszenie "Na Groniach" zaprasza na godzinę 11:00 do parku przy kościele w Istebnej na wspólne odśpiewanie hymnu państwowego.

Szczegóły wydarzeń w Trójwsi dostępne są tutaj i tu.

Więcej wydarzeń znajdziecie na wkrotce.ox.pl.

Brakuje twojego wydarzenia? Prześlij inforrmacje na nasz adres e-mail: redakcja@ox.pl

KR

 

 

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-11-10 09:46:14
wyśmienity cwaniaczek: polaczki i ich święta-my to mamy w głowach pomieszane. 6 miliardów zł straty z powodu dnia wolnego 12 listopada :) ile by za te pieniądze można było dobrego zrobić..... ale nie polok za pisowskim marnotrawnym przyzwoleniem wykorzysta ten dzień zapewne do świętowania niepodległości :):):) 90 % poloków odwiedzi żabkę a w poniedziałek rano w całej polandii będzie słyszane " o qwa ale mnie łeb" :):)
2018-11-10 22:29:56
jasper: Brakuje mi tylko pomnika L. Kaczynskiego , a o muzeum jego imienia juz nie wspomne.
2018-11-12 04:01:33
krzysztof.mm: pierwsza fala pomnikowej biegunki nazywała się "Stalin", druga "Lenin", teraz przyszła trzecia pod tytułem "Kaczyński" +++ skończą te wszystkie arcygluty jak poprzednie, w składnicach złomu i na wysypiskach śmieci, to pewne - jednak ciekawe jest obserwować na własne oczy jak partyjna propaganda bolszewicka na rozkaz szalonego kurdupla tworzy monstrum co ją samą wkrótce przygniecie
2018-11-12 13:34:05
bronek91: krzysztof.mm a Ty gdzie skończysz? Po drodze zapomniałeś o kulcie Piłsudskiego.... Teraz widać do jakiego faktycznego początku Rzeczpospolitej Przyjaciół nawiązujesz...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: