Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Odkryli ślady Żydów

Wieczorem z kulturą żydowską został podsumowany projekt ?Pozostał po nich nie tylko ślad?, realizowany w strumieńskim gimnazjum. Nad realizacją projektu czuwał pod patronatem prasowym Portal Śląska Cieszyńskiego OX.PL.

Wieczór z kulturą żydowską w strumieńskim parku podsumował projekt „Pozostał po nich nie tylko ślad realizowany w Strumieniu. – Projekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem gimnazjalistów wzięło w nim udział 100 uczniów. Uczestniczyli oni w warsztatach i spotkaniach. Mieli okazję poznać sprawiedliwych wśród narodów świata, dowiedzieć się więcej o znanych postaciach takich jak np. Janusz Korczak, wybitny pedagog. Była też wycieczka do Krakowa-Kazimierza, gdzie młodzież mogła podziwiać architekturę tej dzielnicy – mówi Lilla-Salachna-Brzoza, dyrektor Gimnazjum im. Powstańców Śląskich w Strumieniu.

Projekt okazał się strzałem w dziesiątkę. – Zaciekawiła mnie historia Żydów. W projekcie były również wycieczki i to też nas zachęciło do wzięcia udziału w tych działaniach – mówi Aleksandra Brandys, gimnazjalistka. Temat Żydów w czasie II wojny światowej budzi kontrowersje, jednak młodzież często nie rozumie tych uprzedzeń – Nie można oceniać ludzi za pochodzenie czy wiarę. Ja wychodzę z takiego założenia – dodała Gabriela Krzempek, która również brała udział w projekcie.

I właśnie dlatego takie dodatkowe zajęcia zaproponowano gimnazjalistom w Strumieniu. – Nowa podstawa programowa ogranicza nas w zakresie tej tematyki, dlatego też chcieliśmy aby młodzież choć dotknęła tej kwestii stąd pomysł na realizację właśnie takiego projektu – dodaje dyrektor strumieńskiego gimnazjum. 

Projekt finansowało Stowarzyszenie Przyjaciół Gimnazjum. Patronatem Honorowym objęły go wybitne osobistości m.in. Jerzy Buzek, ówczesny Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Burmistrz miasta Strumień – Anna Grygierek, Anna Bugnon - Rosset – Córka Zofii Kossak, Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz – Birkenau i Wojewoda Śląski - Zygmunt Łukaszczyk.

 

Dorota Kochman

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ

źródło: OX.PL
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: