Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Oddali hołd obrońcom Śląska Cieszyńskiego

We wtorek 26.01.2020, Wójt Gminy Zebrzydowice Andrzej Kondziołka, przedstawiciele Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej - Helena Bartoszek i Urszula Skowron oraz dyrektor GOK Małgorzata Guz tradycyjnie złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogile nieznanych żołnierzy na cmentarzu w Zebrzydowicach oraz przy krzyżu upamiętniającym śmierć majora Wojska Polskiego Cezarego Hallera w Kończycach Małych - ofiar czeskiego najazdu.

Tradycyjnie do obchodów włączyli się funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej uczcili pamięć poległych obrońców Śląska Cieszyńskiego, którzy w 1919 roku walczyli o kształtowanie granic Rzeczypospolitej Polskiej.

Z tej okazji we wtorek (26.01) w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zebrzydowicach, dzięki uprzejmości ks. kan. Mariana Brańka, odprawiona została msza święta w intencji poległych obrońców Śląska Cieszyńskiego w 1919 roku. Mszę świętą, z udziałem pocztu sztandarowego Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, celebrował Kapelan Śląskiego Oddziału Straży Granicznej ks. ppor. SG Artur Suska, a ekumenicznie uczestniczył w niej Dziekan Ewangelicki ks. płk SG Kornel Undas.

W uroczystości wzięli udział: Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Adam Jopek, Naczelnik Wydziału Analiz i Współpracy Międzynarodowej ppłk SG Adam Kurek, Komendant Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej mjr SG Piotr Tomaszek oraz przewodniczący Zarządu Oddziałowego przy Śląskim Oddziale Straży Granicznej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej mjr SG Mariusz Wiśniewski.

Po zakończeniu liturgii jej uczestnicy, w asyście warty honorowej, złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze na mogile żołnierzy na cmentarzu parafialnym w Zebrzydowicach, pod Krzyżem majora Wojska Polskiego Cezarego Hallera w Kończycach Małych oraz na cmentarzu ewangelickim i katolickim w Skoczowie. Oddali w ten sposób hołd poległym bohaterom.

Z uwagi na obostrzenia obowiązujące zarówno w Polsce jak i w Republice Czeskiej, wydarzenie miało skromniejszy charakter i odbyło się w ograniczonym gronie.

Red.

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-01-27 17:48:28
Ar--Ai: jacy tam "obrońcy Śląska Cieszyńskiego" - uczestnicy krwawych potyczek o lokalne prawo do truchła upadłej monarchii austro-węgierskiej
2021-01-28 21:40:36
donekT: krzy-sio+Ar--Ai, Mieszkańcom Śląska Cieszyńskiego sprzykrzyły się wiedeńskie rządy... Jakie z tego wnioski???
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: