Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

„Od zależności ku samodzielności” wsparciem dla osób z zaburzeniami psychicznymi

Według danych statystycznych nawet co czwarty Polak może w swoim życiu zmagać się z problemami psychicznymi, a co 10-ty choruje na depresję. Dlatego problemów ze zdrowiem psychicznym nie można lekceważyć, a osoby zmagające się z zaburzeniami lub po przejściu kryzysu psychicznego muszą być objęte systemowym wsparciem. Dlatego powstał nowy program wsparcia dla tej grupy osób „Od zależności ku samodzielności”.

Program ten zastąpi program „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi”. Będzie on zawierać działania skierowane do osób z zaburzeniami psychicznymi, które wesprą je w codziennych działaniach, umocnią ich społeczną pozycję i pozwolą lepiej wykorzystać ich potencjał. W tym celu uruchomione zostaną cztery moduły programu.

Moduł I – Wsparcie rodzin z osobą z zaburzeniami psychicznymi będzie miał na celu umożliwienie dostępu dla rodzin osób z zaburzeniami psychicznymi do różnych usług np. okresowego zastąpienia w sprawowaniu funkcji rodzicielskich czy inicjowania grup samopomocowych rodziców.

W module II – Samopomoc – preferowane będą innowacyjne projekty, wspierające działania zmierzające do rozwoju samopomocy osób chorujących psychicznie i osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodzin.

Moduł III będzie nosił nazwę Umożliwianie osobom z zaburzeniami psychicznymi zdobywania kompetencji niezbędnych do samodzielnego życia. Celem tej części programu ma być rozwój umiejętności, które przyczynią się do uzyskania możliwie jak najpełniejszej samodzielności w codziennym funkcjonowaniu osób z zaburzeniami psychicznymi.

Ostatni z Modułów – Integracja i innowacyjność ma inicjować i wdrażać nowe formy wsparcia środowiskowego dla osób z zaburzeniami psychicznymi, a zwłaszcza przez jednostki organizacyjne służb pomocy społecznej.

Na realizację programu – od 30 do 100 tys. zł z ogólnej kwoty 3 mln zł zaplanowanej na rok 2019 – mogą starać się jednostki samorządu terytorialnego, które wykonują zadania wynikające z ustawy o pomocy społecznej, organizując na obszarze swojego działania oparcie społeczne dla osób, które z powodu występujących u nich zaburzeń psychicznych mają trudności w życiu codziennym. W programie mogą też wziąć udział organy administracji rządowej i samorządowej, uprawnione do uczestnictwa w otwartych konkursach ofert o dofinansowanie programów i projektów, wynikających z lokalnych strategii rozwiązywania problemów społecznych. Oferty konkursowe można składać do 4 stycznia 2019 roku do Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego właściwego ze względu na miejsce realizacji projektu czyli w naszym przypadku do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

AK

źródło: ox.pl
dodał: Elżbieta Sikorska

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: