Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Od sióstr i braci z Zaolzia

Diakonia Cieszyńska Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego na terenie powiatu cieszyńskiego przekazała 116 osuszaczy elektrycznych dla powodzian. Osuszacze,  które ustawione są w zalanych pomieszczeniach w ciągu doby potrafią zebrać do 10 litrów wody.

Osuszacze te są wypożyczane nieodpłatnie. Diakonia Cieszyńska otrzymała je jako pomoc dla powodzian w Polsce od sióstr i braci z "Zaolzia" czyli Śląskiego Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego Wyznania w Republice Czeskiej, natomiast właścicielami tych osuszaczy jest Chrześcijańska Organizacja Humanitarna "ADRA" działająca podczas klęsk w Republice Czeskiej i po za jej granicami.

Osuszacze zostały przekazane do Urzędów Miast w:  Chybiu, Strumieniu, Skoczowie i Ustroniu oraz Parafiom Ewangelickim w Drogomyślu, Cisownicy, Bładnicach, Ustroniu, Skoczowie oraz Diecezjalnemu Domowi Rekolekcyjnemu "Betania" w Wapienicy/ k. Bielska – Białej,  a takze Powiatowemu Domowi Pomocy Społecznej "Feniks", DPS dla dzieci w Skoczowie, Miejskiemu Domowi Pomocy Społecznej w Ustroniu. Osuszacze pojechały i na Górny Śląsk do Bierunia, Hołdunowa i Lędzin.

Przygotowywana jest kolejna partia ok 30 osuszaczy dla mieszkańców zalanych domostw w Czechowicach - Dziedzicach. Ponadto Diakonia Cieszyńska dzięki środkom finansowym z Diakonii Kościoła zakupiła i przekazała 4 osuszacze, wypłaciła zapomogi dla rodzin poszkodowanych oraz przekazała środki czystości i dezynfekujące ze strony partnerów z Czech i Śląskiego oddziału Stowarzyszenia "Joannici Dzieło Pomocy".

Diakonia Cieszyńska zbiera za pośrednictwem parafii od rodzin poszkodowanych wnioski o udzielenie wsparcia na konkretny cel rzeczowy, materialny - remonty. Pokryty zostanie również letni wypoczynek dzieci i młodzieży z zalanych  domów na terenie Ślaska Cieszyńskiego. Pomoc rzeczową ( np. wykonanie nowej kuchni) , transportową  zaoferowało wielu mieszkańców naszych ewangelickich parafii. Trwa kościelna zbiórka pieniędzy na rzecz powodzian, którą na skale Polski koordynuje Diakonia Polska Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego w RP.

- Dziękuję za udzieloną pomoc finansową, materialną oraz modlitwy wszystkim mieszkańcom powiatu cieszyńskiego i naszej diecezji ! Bóg zapłać! Nasza pomoc wciąż trwa i jest konieczna, teraz przyjdzie czas na remonty domów, osuwisk i normalne życie. Niech Bóg nam błogosławi  – mówi ks. Marek Londzin dyrektor Diakonii Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego.


(bsk)

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: