Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Od postu do postu

Nie było to klasyczne widowisko taneczne, typowe dla Zespołu Regionalnego ?Błędowice'' i kapeli ?Kamraci'', nie był też to koncert adwentowy w pojęciu, jakie znamy.

 Widowisko „Od postu do postu", które zespoły działające przy Miejscowym Kole Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Hawierzowie-Błędowicach przedstawiły dziś w Domu Kultury Petra Bezruča, a który obejrzał niemalże komplet widzów, był próbą czegoś nowego - i to próbą bardzo udaną.

Współpracująca z zespołem etnograf Markéta Palowska napisała scenariusz oparty na autentycznych zwyczajach dolańskiej części Śląska Cieszyńskiego, związanych ze św. Katarzyną, okresem Adwentu, Bożego Narodzenia i Ostatków i na jego podstawie wyreżyserowała przedstawienie, które prócz wartości artystycznych, ma też niemałe wartości poznawcze. - Koniecznie trzeba kupić płytkę z nagraniem tego przedstawienia, by ją pokazać następnym pokoleniom. Bo nie wiem, czy znajdzie się jeszcze zespół, który w ten sposób przedstawi rok obrzędowy - przekonywał w kuluarach prezes Koła Nr 6 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, Józef Swakoń.

Głos Ludu - Gazeta Polaków w Republice Czeskiej

źródło: Głos Ludu
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: