Ogólnopolski Tydzień Kariery za nami
Z działań prowadzonych w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery (2011 rok) skorzystało aż 1093 uczniów, w tym 127 uczniów szkół podstawowych, 271 gimnazjalistów i 695 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
W ramach OTK zorganizowanych zostało bardzo wiele inicjatyw. - Główne przedsięwzięcie polegało na bezpośrednim zaangażowaniu uczniów w realizację OTK. Poradnia zaprosiła do udziału podległe jej terytorialnie szkoły. Na zaproszenie odpowiedziało 5 placówek: Gimnazjum w Goleszowie, Gimnazjum w Kończycach Wielkich, Zespół Szkół Ekonomiczno- Gastronomicznych w Cieszynie, Zespół Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie, Zespół Szkół Budowlanych im. Gen. Stefana Grota Roweckiego w Cieszynie – informuje Izabela Baszczyńska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznejw Cieszynie.
W terminie OTK we wszystkich w/w szkołach przeprowadzane zostały różnego typu przedsięwzięcia. W Gimnazjum w Goleszowie odbyły się zajęcia - „Rodzic – pierwszy doradca zawodowy”, na których omówiono wyniki przeprowadzonej ankiety, którą wypełniali trzecioklasiści wraz z rodzicami. Ankieta dotyczyła wyborów zawodowych. Do szkoły został zaproszony również wójt Gminy Goleszów – Krzysztof Grajcar z którym przeprowadzono wywiad. W Gimnazjum w Kończycach Wielkich odbył się Międzynarodowy konkurs, w którym wzięli udział uczniowie z gimnazjum i goście z zaprzyjaźnionych szkół ze Słowacji i Czech. Dodatkowo uczniowie przeprowadzali wywiady z przedstawicielami różnych zawodów. Zostały też opracowane gazetki ścienne i plakaty o zawodach.
W Zespole Szkół Ekonomiczno- Gastronomicznych w Cieszynie uczniowie sami przeprowadzili ogólnoszkolną akcję.
- Ośmioosobowa grupa inicjatorów przebrana za przedstawicieli różnych zawodów rozdawała wszystkim uczniom szkoły samodzielnie opracowane materiały- ulotki i plakaty o tematyce związanej z poradnictwem zawodowym, losy na loterię - „Kim zostanę w przyszłości” i kwestionariusze testów predyspozycji zawodowych. Uczniowie II klas Zespołu Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie przeprowadzili zajęcia - „Interesujące zawody”, na których szczegółowo omówili przygotowane w formie plakatów zawody (np: poławiacz krabów, paparazzi, reżyser, dziennikarz itp.). Natomiast uczniowie z III kl LO przedstawili uczniom klas młodszych zasady zakładania firmy na zajęciach pn. – „Własna firma szansą na sukces”. „Drzewo” - diagnoza swoich mocnych stron - to temat zajęć w klasie I Zespołu Szkół Budowlanych im. Gen. Stefana Grota Roweckiego w Cieszynie - wyjaśnia PPP w Cieszynie.
To jednak nie jedyne inicjatywy PPP. W Dniu Otwartym adresowanym do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Cieszyna każdy chętny mógł odwiedzić Poradnię i dowiedzieć się, w czym może pomóc doradca zawodowy i jakie są zasady korzystania z porad. Mobilny doradca to kolejne przedsięwzięcie PPP w Cieszynie. W ramach tego działania pracownicy Poradni w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych udzielali porad, przeprowadzali zajęcia, warsztaty, oraz prelekcje z tematyki poradnictwa zawodowego.
BsK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.