Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Od pewnego czasu Czesi znów chętnie przekraczają granicę, by zrobić w Polsce zakupy. Przyjeżdżają przede wszystkim do Cieszyna, a za cel wybierają sklepy i targowiska.

Naszych południowych sąsiadów przyciąga korzystna dla nich cena korony. Za 100 koron mogą już otrzymać oko­ło 14 złotych. To sprawia, że zakupy w Polsce stały się wy­jątkowo atrakcyjne. Handlow­cy przeżywali najazd gości zza Olzy przed ostatnimi święta­mi, ale częstsze niż zazwyczaj zakupy potrwają prawdopo­dobnie do końca kwietnia.

- Czesi robią zapasy, 'bo podobnie jak Polacy spodzie­wają się wzrostu cen po wej­ściu do Unii. Do Polski przy­ciąga ich również to, że do końca kwietnia mogą odzyskać podatek VAT w wysokości 22 procent w przypadku artyku­łów przemysłowych i 7procent od artykułów spożywczych -mówi Elżbieta Gowin, rzecz­nik Izby Celnej w Katowicach.

Choć handlowcy zgodnie podkreślają, że ruch jest znacznie mniejszy niż przed laty, Czesi kupują niemal wszystko. W sklepach „scho­dzą" meble, telefony komór­kowe, odzież, materiały bu­dowlane, artykuły spożyw­cze.

źródło: G.Z.C
dodał: M.G.

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: