Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Oczami niewidomego: soczysta, wiosenna zieleń

Wracając wstecz te osiem lat przypominam sobie rzeczy, na które kiedyś nie zwracałem praktycznie uwagi. Człowiek się budził i miał wszystko poukładane na dany dzień i tego się trzymał. Nie zwracał uwagi na to, co się dzieje wokół niego, jak się rozwija przyroda, co się dzieje w parku, ogrodzie czy w lesie. Nie inaczej sytuacja wyglądała u mnie. Dopiero teraz zauważam zmiany czasem drobne, które mają miejsce w moim otoczeniu.

Najlepszym okresem w kalendarzu, w którym widać to najlepiej jest właśnie wiosna. Okres w którym przyroda budzi się do życia. Budzi się najwyraźniej z wszystkich pór roku. Właśnie wówczas pojawiają się właśnie soczyście zielone listki na praktycznie wszystkich drzewach czy krzewach, kwitną magnolię, czereśnie, jabłonie i śliwki oraz wiele innych drzew owocowych, pojawiają się tulipany, krokusy, żonkile, narcyzy i inne kwiaty wiosenne, które można wymieniać z imienia w nieskończoność. No i chyba ta piękna, soczyście zielona trawa w ogródkach i na skwerach parkowych. Fajnym momentem jest również posłuchać we wczesnych godzinach porannych wiosennego śpiewu ptaków, które dają naprawdę znakomite poranne koncerty.

Ktoś mógłby powiedzieć, że „Ameryki nie odkryłem” wymieniając te wszystkie oznaki wiosny i budzącego się do życia środowiska. Zgodzę się z tym, ale chciałbym zaznaczyć, że piszę to jako osoba od przeszło sześciu lat ociemniała. Będąc osobą widzącą nie zwracałem uwagi na to, że końcem kwietnia właśnie trawa staje się soczyście zielona, na drzewach pojawiają się zielone listki i pączki kwiatów na nich, początkiem maja kwitną kasztany, nie mówiąc o wiosennych kwiatach w ogrodach, parkach, łąkach czy na klombach.

Pomimo mojej dysfunkcji wzroku uważam, że obecny wiosenny okres jest najbardziej kolorową porą roku. Cały świat budzi się do życia i jest to najważniejsze. Nieważne czy jesteśmy widzącymi czy niewidomymi odczuwamy to przez różne zmysły, że warto żyć pomimo przeciwności losu, które na nas codziennie czekają.

 

Andrzej Koenig

źródło: ox.pl
dodał: ES

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: