Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

O Izraelu i Palestynie w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie

W środę (24 kwietnia 2019 roku) w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie odbyła się prelekcja, dotycząca parków narodowych Izraela i Palestyny. O ciekawych miejscach w tej części świata opowiedziała dyrektor biblioteki Izabela Kula.

Zielone wzgórza i jałowe pustynie to typowy krajobraz w tamtych rejonach. Tam samo jak popękana ziemia i piękne ogrody botaniczne. W Izraelu i w Palestynie klimat z pewnością nie jest umiarkowany. Po okresach suszy następują gwałtowne deszcze, które doprowadzają do powstania rwących rzek okresowych. W tym wszystkim znajdują się tereny dzikie i puste, ale również wielomilionowe miasta. Wieżowce i szmaciane domu pośrodku niczego. Krajobraz typowy dla państwa przy Morzu Czerwonym.

Rozpoczęcie wycieczki w tym przypadku wiąże się z przezwyciężeniem określonych problemów formalnych, chociaż w przypadku podróży prelegentki, wydanie wizy okazało się niezbyt trudne. Na miejscu podróżowała wypożyczonym samochodem, warto jednak pamiętać, że ubezpieczenie pojazdu działa tylko w przypadku nieprzekraczania wyznaczonych granic.

Atrakcji w Izraelu i Palestyny jest wiele, w związku z czym podróż obfitowała w atrakcje – w końcu dotarliśmy do Hajfy. Jest to bardzo duże miasto, ponad 300.000 mieszkańców. Tam zjeżdżali uchodźcy żydowscy z całego świata, kiedy powstawało państwo Izrael. W Hajfie zdecydowanie najciekawszym miejscem są ogrody Bahaitów. Wiedzie tam około 2000 schodów, wysiłek jednak zostaje nagrodzony pięknym widokiem – tłumaczyła prowadząca.

Atutem wycieczki do Izraela jest z pewnością wyjątkowo prosty przelicznik. Lokalna waluta w odniesieniu do polskiego złotego to stosunek 1:1 w związku z czym nie trzeba się obawiać błędnych obliczeń przy ewentualnych zakupach.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-04-25 23:41:31
bronek91: "O Izraelu i Palestynie", z całym szacunkiem... Palestyna powszechnie nie jest uznawana za Państwo a Izrael to państwo położone w Palestynie. "wielomilionowe miasta"? W przypadku Palestyny (region) raczej trudno o takich mówić... Uważam, iż bardziej adekwatne jest słowo "osadnicy".
2019-04-25 23:53:22
bronek91: W związku z odniesieniem do Bahaitów oraz państwa Izrael... Jak wiadomo, Izrael to państwo wyznaniowe, gdzie religią państwową jest JUDAIZM. Jestem ciekaw: Jaki miejscowi "postępowcy" i rzekomi wyzwoliciele ludzkości z okowów religii, mają stosunek wobec relacji państwo- związki wyznaniowe w Izraelu? Czy nie powinniśmy brać przykładu z Żydów?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
OX.PL - Portal Śląska Cieszyńskiego , Cieszyn, Skoczów, Ustroń, Wisła, Istebna, Strumień, Zebrzydowice, Brenna, Goleszów, Chybie,
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?