Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Oczami niewidomego (odcinek 74.): Digitalizacja prac w bielskiej Galerii BWA

Od 1975 roku przy ul. 3 Maja 11 w Bielsku Białej swoją siedzibę ma ''Bielska Galeria BWA'' gdzie na powierzchni ekspozycji ponad 400 m2 prezentuje sztukę współczesną artystów profesjonalnych polskich i zagranicznych: malarstwo, rzeźbę, grafikę, fotografię, design, instalacje, wideo i performance.

Od pewnego czasu coraz więcej instytucji kultury otwiera swoje drzwi dla niepełnosprawnych. Likwidują bariery architektoniczne, przygotowują swoje dzieła, wystawy z myślą również o tym środowisku. Obiektami takimi są m.in. cieszyńskie Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Zamek Przedsiębiorczości, Biblioteki w Cieszynie, Skoczowie, Ustroniu i Wiśle, Teatr Polski w Bielsku Białej, skoczowskie kino „Teatr Elektryczny”, który w marcu planuje pierwszy na Śląsku Cieszyńskim pokaz specjalny filmu z audiodeskrypcją.

Kolejnym obiektem, który otwiera swoje podwoje osobom niepełnosprawnym, jest bielska Galeria sztuki współczesnej BWA, która dzięki środkom zewnętrznym przeprowadziła digitalizację swoich zbiorów.

„Digitalizacja to przekształcenie treści analogowej w cyfrową. W wypadku sztuk wizualnych to żmudny proces polegający na profesjonalnym sfotografowaniu każdego dzieła, w kilku ujęciach, z różnych stron oraz na zebraniu i usystematyzowaniu wszystkich dostępnych wiadomości o dziele i jego twórcy, m.in.: biogram artysty, tytuł dzieła, data jego powstania i data jego nabycia do kolekcji, wymiary i stosowana technika, opis formalny, interpretacja pracy”.

W Galerii w ramach programu Kultura Cyfrowa, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, digitalizacji poddano 500 dzieł z kolekcji galerii, które będzie można oglądać poprzez stanowisko komputerowe w galerii. Jednocześnie stworzono także serwis internetowy www.kolekcja.galeriabielska.pl, który umożliwia poznanie 380 zdigitalizowanych prac, posiadających licencję na publikację cyfrową.

Ze zdigitalizowanych zbiorów galerii mogą korzystać wszystkie osoby, które odwiedzają to miejsce bez względu czy są osobami niewidomymi, niepełnosprawnymi czy pełnosprawnymi. Dodatkowo właśnie dzięki utworzonemu portalowi w Internecie do zbiorów galerii dostęp mają ludzie na całym świecie.

Tak więc na mapie naszego regionu pojawia się kolejna instytucja dostępna osobom niepełnosprawnym.
 

Andrzej Koenig
 

źródło: OX.PL
dodał: AKE

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: